Mniszek lekarski i jego zastosowanie kosmetyczne

Mniszek lekarski to roślina występująca w strefie klimatu umiarkowanego. Jest stosowany nie tylko w medycynie, lecz także w pielęgnacji, ponieważ rozjaśnia przebarwienia, wspomaga leczenie trądziku i ma działanie przeciwłupieżowe. Jakie inne właściwości kosmetyczne ma mniszek lekarski i jakie jest jego zastosowanie? Poznaj przepisy na domowe kosmetyki z mniszkiem lekarskim.

Mniszek lekarski – właściwości kosmetyczne

Właściwości pielęgnacyjne mniszka lekarskiego wynikają z jego składu bogatego w witaminy A, C, E, K i B6, ryboflawinę, wapń, żelazo, mangan, potas, kwas foliowy, fosfor i miedź. Z tego powodu mniszek lekarski ma właściwości przeciwzapalne, które umożliwiają mu wspomaganie leczenia trądziku. Występuje także w kosmetykach przeznaczonych dla cery dojrzałej, ponieważ działa antyoksydacyjnie.

Zawarte w mniszku lekarskim magnez i witamina C przyspieszają procesy gojenia się skóry, łagodzą stany zapalne i zmniejszają widoczność blizn potrądzikowych. Ponadto wywar z mniszka jest stosowany jako kosmetyk na piegi i przebarwienia, dlatego regularne przemywanie twarzy tonikiem z kwiatów mniszka wyrównuje koloryt skóry i niweluje drobne przebarwienia.

Co więcej, mniszek lekarski korzystnie wpływa na kondycję włosów, które odżywia. Ma także działanie przeciwłupieżowe, przeciwłojotokowe i delikatnie barwiące.

Przepisy na domowe kosmetyki z mniszkiem lekarskim

Maseczka z mniszka lekarskiego na trądzik

Świeże liście mniszka umyj dokładnie i posiekaj, po czym zalej niewielką ilością przefiltrowanej wody, doprowadź do wrzenia i zdejmij z ognia. Zrób okład z ostudzonych liści mniszka, to znaczy połóż je na twarz i pozostaw na około 20 minut. Aby zneutralizować właściwości mniszka, wsyp do garnka kilka kwiatów rumianku.

Maseczka z kwiatów mniszka lekarskiego

Garść kwiatów mniszka zmiksuj blenderem z tłustą śmietaną lub jogurtem greckim, po czym nałóż maseczkę na dekolt i szyję oraz zmyj po 30 minutach ciepłą wodą.

Tonik z kwiatów mniszka lekarskiego

Garść świeżych kwiatów mniszka zalej wodą po dokładnym umyciu. Doprowadź mieszankę do wrzenia i gotuj maksymalnie przez 20 minut. Po ostudzeniu odlej wywar i wyrzuć kwiaty. Przemywaj tonikiem skórę przynajmniej raz dziennie, a wodę z kwiatów przechowuj w szklanej butelce w lodówce tylko przez kilka dni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *