Eksfoliacja skóry: na czym polega i czy warto ją robić?

Komórki naskórka, czyli najbardziej zewnętrznej warstwy skóry, posiadają zdolność do samoregeneracji. Proces ten trwa około miesiąca, a martwy naskórek rogowacieje i odpada. Można przyspieszyć ten proces oraz pobudzić skórę do szybszej odnowy i regeneracji dzięki zabiegowi eksfoliacji. Czym jest eksfoliacja i czy warto ją wykonywać? Podpowiadamy.

Budowa i funkcje naskórka

Skóra jest naszym największym organem i chroni cały organizm przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Jej grubość wynosi od 0,3 do 4 mm, w zależności od części ciała, wieku i stanu. Jest barierą przeciwko bakteriom, wirusom i grzybom, a także pełni funkcję regulatora temperatury. Wewnątrz skóry syntezowana jest “witamina życia”, czyli witamina D. Skóra to również narząd dotyku i czucia.

Nasz naskórek, czyli najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, zbudowany jest z kilku warstw komórek, które po około miesiącu obumierają, a ich miejsce zajmują nowe. Im bliżej powierzchni skóry, tym komórki są “luźniej” ułożone, aż po pewnym czasie opadają. Ten naturalny proces nazywany jest złuszczaniem naskórka. W skład chemiczny naskórka wchodzi cholesterol, ceramidy i keratyna. Sam naskórek składa się zwykle z około 25 warstw komórek, pełni ważną funkcję ochronną oraz absorbuje substancje zawarte w kosmetykach i pozwala im dotrzeć do głębszych warstw skóry.

Eksfoliacja – czym jest i jak działa?

Nieprawidłowa pielęgnacja, promienie słoneczne w nadmiarze, wiek i spadek kondycji skóry przyczyniają się do zaburzenia cyklu odbudowy komórkowej, przez co skóra szarzeje, staje się sucha, matowa i przyjemna w dotyku. Traci swoją jędrność i młodzieńczy blask. Aby temu zapobiec i wspomóc procesy regeneracyjne skóry, warto regularnie złuszczać jej naskórek. Eksfoliacja jest mechanicznym usuwaniem zrogowaciałej warstwy skóry za pomocą produktów do eksfoliacji i peelingów.

Złuszczanie to najszybszy zabieg, który poprawia wygląd naszej skóry i przygotuje ją na dalsze etapy pielęgnacji. Jego największą zaletą jest natychmiastowy efekt widoczny już po jednym zabiegu. Regularnie usuwając martwy naskórek, skóra odzyska blask, jej koloryt będzie wyrównany i promienny, pory będą oczyszczone, a kosmetyki lepiej się wchłoną.

Rodzaje peelingów

  1. peeling mechaniczny: substancją złuszczającą naskórek są mniejsze lub większe drobinki cukru, łupin, soli, piasku czy tworzywa sztucznego (te jednak niekorzystnie wpływają na środowisko). Cząsteczki ścierające mechanicznie usuwają obumarłe komórki skóry.
  2. peeling enzymatyczny: martwy naskórek rozpuszczany jest enzymami roślinnymi (najczęściej z papai i ananasa), charakterystyczne dla tego typu peelingu jest brak konieczności wcierania kosmetyku w twarz,  preparat złuszczający zostawiamy na skórze kilka minut, enzymy rozpuszczają zrogowaciały naskórek i umożliwiają ich łatwe usunięcie.
  3. peeling chemiczny: polega na “poparzeniu” naskórka w sposób kontrolowany i bezpieczny, wykorzystuje się do tego głównie kwasy AHA np. glikolowy oraz BHA np. salicylowy. Kwasy rozluźniają wiązania pomiędzy martwymi komórkami naskórka, dzięki czemu z łatwością go usuwają, a jednocześnie dochodzi do całkowitej odnowy skóry. Po peelingu chemicznych konieczna jest ochrona przeciwsłoneczna skory.

Kto może stosować peelingi? 

Peeling dopiera się do rodzaju cery i problemów, z jakimi boryka się nasza skóra. Źle dobrany peeling może wywołać podrażnienie, zaczerwienienie a nawet ból. Jak dobrać peeling do typu cery?

  1. 1. cera tłusta i problematyczna: to typ cery, który najczęściej boryka się z zaleganiem zrogowaciałego naskórka, czego konsekwencjami są zatkane pory, wypryski i inne niedoskonałości. Skóra wydaje się poszarzała, przetłuszcza się i nieestetycznie świeci. W tym przypadku dobrze sprawdzą się peelingi kwasowe, które dodatkowo podziałają na skórę przeciwzapalnie i rozjaśniająco. Taki zabieg warto wykonywać co najmniej raz na miesiąc.
  2. cera sucha, wrażliwa, reaktywna: w jej przypadku sprawdzą się przede wszystkim peelingi enzymatyczne, które są najdelikatniejsze z wymienionych. Nie zaleca się stosowania peelingów mechanicznych, które wymagają pocierania. Drobinki mogą łatwo uszkodzić wrażliwą, cienką skórę.
  3. cera dojrzała: z wiekiem cykl odnowy komórkowej spowalnia. Peeling może wspomóc naturalne procesy regeneracyjne skóry oraz dodatkowo stymulować ją do produkcji kolagenu. W przypadku skóry dojrzałej sprawdzi się każdy rodzaj peelingu, jednak należy dobrać go do potrzeb skóry. W okresie menopauzy skóra może stać się bardziej wrażliwa. Dodatkowo, wraz z wiekiem robi się cieńsza.

Eksfoliacja – czego nie robić? 

  • Peeling mechaniczny powtarzaj najwyżej raz w tygodniu. Zbyt mocne, codzienne złuszczanie może jedynie pogorszyć stan naszej cery, wysuszyć ją, a w przypadku skóry problematycznej – wzmożyć produkcję sebum.
  • Pamiętaj, że po peelingach chemicznych konieczna jest aplikacja kremu ochronnego z filtrem UV, gdyż skóra jest mocno uwrażliwiona i bardziej podatna na uszkodzenia i poparzenia wywołane promieniowaniem słonecznym.
  • Nie stosuj peelingów o wysokim stężeniu kwasów w domu. W tym celu udaj się do specjalisty – kosmetologa czy dermatologa.