Męska skóra: inna niż skóra kobiet. Czym się różni?

Kobiety i mężczyźni bardzo różnią się od siebie. Nawet nasza skóra jest inna – u mężczyzn znacznie grubsza i wolniej starzejąca się. Czym konkretnie różni się skóra mężczyzn od skóry kobiet? Przekonaj się, że pielęgnacja skóry mężczyzn nie bez powodu powinna być inna.

Na pierwszy rzut oka nie ma wielkiej różnicy. Skóra mężczyzn i skóra kobiet wyglądają bardzo podobnie. Niezależnie od płci możemy mieć różnego rodzaju problemy skórne takie jak trądzik, przebarwienia, zmarszczki. To wszystko prawda, ale pozory często mylą. Tak naprawdę skóra mężczyzn jest zupełnie inna i wymaga odmiennej pielęgnacji.

O tym, że męska skóra jest grubsza i ma inny zestaw gruczołów, dowiedziano się stosunkowo późno. Pierwszy krem do twarzy dla mężczyzn wyprodukowano dopiero kilkadziesiąt lat temu, bo wcześniej nikt nie brał pod uwagę tego, że w zależności od płci skóra może mieć zupełnie inne potrzeby. Dziś specjalne linie kosmetyków dla mężczyzn to nic dziwnego.

Czym różni się skóra mężczyzn od skóry kobiet?

Na pierwszy rzut oka niemal niczym, dlatego że wszystkie istotne różnice kryją się w jej wnętrzu. Z biologicznego punktu widzenia skóra u mężczyzn i kobiet jest różna, ponieważ:

  • ma różny splot włókien kolagenowych,
  • ma różnÄ… zawartość tkanki tÅ‚uszczowej podskórnej,
  • jest zależna od dziaÅ‚a innych hormonów,
  • ma wiÄ™ksze zagÄ™szczenie naczyÅ„ krwionoÅ›nych,
  • ma wiÄ™cej gruczołów Å‚ojowych.

Większości osób te informacje niewiele powiedzą, dlatego warto powiedzieć coś więcej na ten temat. Co oznacza różna zawartość tkanki tłuszczowej, inne hormony, czy większa liczba gruczołów? Wszystkie te biologiczne różnice sprawiają, że męska skóra potrzebuje czegoś zupełnie innego. Sprawdź, czym różnie się skóra mężczyzn i kobiet.

1. Męska skóra jest grubsza

Kobiety mają o wiele cieńszą skórę. U mężczyzn jest ona o ponad 25% grubsza. Naskórek u przeciętnego mężczyzny ma około 30 warstw, czyli dwukrotnie więcej niż u kobiet. Głębiej wygląda to podobnie – mężczyźni mają dużo więcej włókien kolagenowych, które są mocniej ze sobą splecione. Ich skóra jest po prostu mocniejsza.

2. Męska skóra wolniej się starzeje

Grubość skóry, a także to, że mężczyźni mają mniej włókien sprężystych elastyny, przyczynia się do większej odporności ich skóry. Mężczyznom nie straszne jest fotostarzenie, później pojawiają się u nich pierwsze zmarszczki i nie są narażeni na cellulit oraz rozstępy. Kobiety są niestety w gorszej sytuacji, ponieważ mają cieńszą, bardziej elastyczną i słabiej chronioną skórę. Pocieszeniem dla płci pięknej może być fakt, że panowie starzeją się później, ale za to gwałtowniej, a ich zmarszczki są dużo głębsze.

3. Mężczyźni mają ciemniejszą skórę

Różnimy się również pod względem karnacji. Kobiety mają zdecydowanie mniej barwnika w skórze, mimo że poziom melaniny wzrasta u nich np. w czasie ciąży. Męska skóra jest bogatsza w melaninę, dlatego z reguły mają oni ciemniejszą karnację.

4. Męska skóra jest tłustsza

Mężczyźni mają nieco więcej gruczołów łojowych niż kobiety i są one też bardziej aktywne. Pod wpływem działania androgenów (męskich hormonów) skóra mężczyzn wydziela więcej łoju, który pełni funkcję ochronną. Zaletą tej sytuacji jest fakt, że męska skóra jest o wiele lepiej chroniona przed czynnikami szkodliwymi i utratą nawilżenia. Zmienia się to dopiero po 60. roku życia, kiedy tłusta lub mieszana cera mężczyzn zmienia się w suchą. Niestety ma to też swoje wady.

5. Mężczyźni mają silniejszy trądzik

Z uwagi na wydzielanie się większej ilości sebum, męska skóra jest niestety bardziej podatna na trądzik. W wieku młodzieńczym ma on zazwyczaj ostrzejszy przebieg niż u kobiet, a później jest trudniejszy do wyleczenia i zazwyczaj pojawia się w parze ze stanami zapalnymi.

6. Skóra mężczyzn jest bardziej owłosiona

To widać na pierwszy rzut oka. Nawet na twarzy męska skóra jest o wiele bardziej owłosiona, co wynika z dużej ilości testosteronu w organizmie. Jednym z właściwości tego hormonu jest stymulowanie wzrostu włosów – stąd bujny męski zarost. Niestety ten sam testosteron, który przyspiesza wzrost włosów, w pewnym wieku powoduje zanik mieszków włosowych i wypadanie włosów (tzw. łysienie androgenowe).

7. Męska skóra bywa zaczerwieniona

Panowi częściej mogą mieć problem z zaczerwienieniem oraz rumieniem, ponieważ ich naczynia krwionośne są bardziej kruche i jest ich więcej. Sieć naczyń krwionośnych znajdujących się w skórze jest też dużo gęstsza, dlatego zaczerwieniania są nie tylko częstsze, ale też wyraźniejsze i trwalsze. Zwłaszcza na kościach policzkowych.

8. Męska skóra jest wrażliwsza

Kobiety mają mniej włókien nerwowych w skórze, dlatego są mniej wrażliwe na ból. Unerwienie męskiej skóry jest zdecydowanie większe, dlatego panowie mają niższą tolerancję na ból, co nie zmienia faktu, że grubość ich skóry ogranicza wrażliwość na dotyk.

9. Mężczyźni bardziej się pocą

Kolejny niezbyt przyjemny efekt to nadmierne pocenie się, które łatwo zaobserwować u mężczyzn. W skórze kobiet występuje o wiele mniej gruczołów potowych, podczas gdy u mężczyzn jest ich więcej i są one bardziej aktywne. W efekcie mężczyźni bardziej się pocą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *