Jak rozpoznać mydło naturalne?

Mydło naturalne myje i pielęgnuje skórę. Składa się z tłuszczu – najczęściej roślinnego, wodorotlenku sodu i wody. Tymczasem większość mydeł to kostki myjące, czyli syndety, które zawierają maksymalnie 10% naturalnego mydła. Jak rozpoznać mydło naturalne i jakie są ich rodzaje?

Jak rozpoznać mydło naturalne?

Mydło naturalne ma inny skład niż syntetyczne. Zawiera:

  • tłuszcz (roślinny lub zwierzęcy),
  • wodorotlenek sodu,
  • wodę,
  • olej laurowy,
  • oliwę,
  • masło shea.

Reasumując, mydło naturalne składa się maksymalnie z 5 składników oraz ewentualnie dodatków w postaci olejków eterycznych i naturalnych barwników. Tymczasem mydło syntetyczne zawiera najwyżej 10% naturalnego mydła, a także detergenty syntetyczne, nasycone kwasy tłuszczowe, środki zapachowe i barwiące oraz konserwanty. Chociaż dobrze się pienią i usuwają brud, to bywają drażniące i zmieniają pH skóry, a w konsekwencji powodują nadmierne łuszczenie. Aby temu zapobiec, niekiedy do mydeł syntetycznych dodaje się emolienty, które mają naprawić uszkodzenia płaszcza lipidowego skóry.

Mydło naturalne – rodzaje

Zasadniczo mydła naturalne można podzielić na potasowe i sodowe. Mydła potasowe nie zawierają sztucznych barwników i substancji zapachowych oraz są miękkie i łatwo rozpuszczalne w wodzie.

  • Szare mydło
    jest polecane przy alergiach skórnych ze względu na hipoalergiczność. Szare mydło skutecznie myje i oczyszcza skórę. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym sprawdzi się w pielęgnacji skóry trądzikowej. Równie dobrze można nim myć włosy i prać w nim odzież.
  • Mydło kastylijskie
    wytwarza się z naturalnych olejów roślinnych. To pozyskiwane z oliwy z oliwek jest wyjątkowo łagodnym środkiem myjącym. Jego delikatna piana skutecznie oczyszcza i nawilża skórę. Mydło kastylijskie mogą stosować nawet dzieci i alergicy.
  • Mydło marsylskie
    słynie z pięknego zapachu lawendy. Jest przeznaczone dla każdego rodzaju skóry. Mydło marsylskie skutecznie oczyszcza, pielęgnuje i nawilża skórę. Sprawdza się w utrzymaniu higieny intymnej, a płatki z tego mydła wykorzystuje się do prania odzieży, nawet dziecięcej.
  • Mydło siarkowe
    działa wysuszająco, narusza warstwę ochronną naskórka, a regularnie stosowane ogranicza wydzielanie sebum. Mimo że skutecznie oczyszcza skórę, ze względu na jego inwazyjne działanie należy go stosować doraźnie. Mydło siarkowe sprawdzi się w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej oraz włosów i skóry głowy dotkniętych łupieżem i łojotokiem.
  • Mydło borowinowe
    nadaje lekko kwaśny odczyn skórze, która w efekcie odzyskuje naturalne pH. Ponadto wspomaga odbudowę płaszcza wodno-lipidowego i poprawia stan suchej, pękającej skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *