Kosmetyki ekologiczne i ich naturalne składniki

Kosmetyki naturalne, inaczej ekologiczne lub organiczne, powstały na bazie zdrowych składników. Są to substancje pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego, do produkcji których wykorzystuje się jedynie naturalne procesy takie jak: destylacja, suszenie, tłoczenie czy ekstrakcja. Naturalne kosmetyki są droższe niż popularne kosmetyki drogeryjne, ponieważ proces ich produkcji jest kosztowny i pracochłonny, a normy, które muszą spełniać, bardzo wysokie. Poznaj naturalne składniki kosmetyków i ich właściwości.

Naturalne składniki kosmetyków

Aloes i kaktus

Miąższ aloesu ma właściwości kojące i gojące, dlatego żele i kremy z jego dodatkiem stosuje się w pielęgnacji skóry problematycznej, na przykład dotkniętej trądzikiem, bliznami czy przebarwieniami. Z kolei kaktus jest bogatym źródłem pektyn, żywicy i flawonolidów, które są pomocne przy egzemach i innych problemach skórnych.

Algi i glinka

Algi i rośliny morskie dostarczają niezbędnych mikroelementów i substancji odżywczych, z kolei zielona glinka kambryjska zawiera ponad 20 „minerałów życia”, dzięki czemu oczyszcza i stymuluje proces regeneracji odnowy skóry.

Herbata

Herbata ma działanie kojące, zwłaszcza czerwona, zielona i biała. Zawiera bogactwo przeciwutleniaczy, wzmacnia i regeneruje skórę oraz opóźnia proces starzenia.

Miód Manuka

Miód Manuka ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i silnie oczyszczające. Stosuje się go do leczenia ran i problemów skórnych. Miód Manuka nie tylko zwalcza trądzik, lecz także przyspiesza gojenie ran potrądzikowych i zapobiega powstawaniu blizn. Ponadto ma właściwości nawilżające i rozjaśniające skórę.

Pestki i nasiona

W składzie naturalnych kosmetyków, takich jak peelingi, złuszczające maseczki oraz odżywcze balsamy i lotiony, występują nasiona grejpfruta, proszek z łusek nasion kakaowca i masło z awokado.

Zioła

Skrzyp polny i pokrzywa wzmacnia skórę, włosy i paznokcie, z kolei ekstrakt z młodych listków dmuchawca skutecznie zwalcza piegi i przebarwienia. Niezawodny sposób na zaczerwienione dłonie to kąpiel ziołowa z korą dębu, skrzypem polnym i pokrzywą. Łubin ma działanie oczyszczające i ściągające, a ziele żywokostu ma właściwości gojące. Takich przykładów jest o wiele więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *