Jak dbać o włosy zimą? Kilka ważnych wskazówek

Zima nie jest łaskawą porą roku dla włosów i skóry głowy. Są narażone na ujemne temperatury, śnieg i silny wiatr, otarcia od kurtki lub szalika, czapki ze sztucznych materiałów oraz powietrze klimatyzatorów i grzejników. Jak w takich warunkach zadbać o włosy? Poznaj praktyczne wskazówki dotyczące zimowej pielęgnacji włosów i skóry głowy.

Płyn do płukania tkanin i pielęgnacja włosów?

Tak, to bardzo dobrana para. Włosy mają styczność z naszymi ubraniami. A zimą bardzo często dzieje się tak, że zdejmując gruby sweter lub ciasny golf, włosy się elektryzują, a potem trudno jest je ułożyć. Dlatego tak ważne jest płukanie tkanin w delikatnych płynach, najlepiej takich, które nie zawierają detergentów i substancji drażniących. W takim produkcie można przepłukać wszystko: czapki, swetry, zimowe kurtki, pościel, rękawiczki.

Załóż czapkę

Kiedy nosisz czapkę, chronisz włosy i skórę głowy przed zimnem, a uszy przed przemrożeniem. Mroźne powietrze powoduje ucieczkę wody, uszkadza strukturę pasemek, cebulki i łuski włosów. Najlepszym rozwiązaniem będzie chodzenie w czapce z naturalnego materiału, np. z wełny. Takie nakrycie głowy jest ciepłe, przewiewne i nie powoduje przegrzania skóry głowy. Jeżeli masz taką możliwość, to zakładaj czapkę, która jest podszyta jedwabiem. Ten materiał jest delikatny dla włosów, nie powoduje uszkodzeń i chroni przed zimową aurą. Ważne jest także zdejmowanie czapki wtedy, gdy wchodzimy do pomieszczenia, pociągu lub autobusu. Należy pamiętać też o ochronie końcówek włosów pod kapturem lub czapką.

Intensywne natłuszczanie włosów

To także dobry sposób na ochronę włosów zimą. Stosowanie emolientowych masek z zawartością olejków i silikonów zabezpieczy pasemka, a zwłaszcza końcówki, przed zimowymi warunkami. Kosmetyki o działaniu natłuszczającym tworzą na włosach otoczkę, której zadaniem jest ochrona przed uszkodzeniami i ujemnymi temperaturami oraz zapobieganie przed elektryzowaniem, rozdwajaniem i przesuszeniem.

Suplementy diety dla włosów

Suplementacja skóry włosów i paznokci powinna nam towarzyszyć przez cały rok. Do diety możesz włączyć zdrową i nieprzetworzoną żywność, a po posiłku łykać tabletki. Dobrze sprawdzą się również ziołowe herbatki wypijane zamiast słodzonych napojów. Ważne jest jednak, żeby nie przedawkować suplementacji i nie stosować preparatów, które nas uczulają.

Jak czyścić szczotkę do włosów?

Zimą na szczotce gromadzą się zanieczyszczenia, sebum, kurz i połamane włosy. Jeżeli używasz takiego akcesorium, to włosy zaczynają się elektryzować, a skóra głowy może być podrażniona. Dlatego po każdym zastosowaniu szczotkę należy oczyścić z powierzchownych zabrudzeń, a raz na tydzień umyć w ciepłej wodzie i szamponie, a potem spryskać płynem antyelektrostatycznym.

Susz włosy dzięki jonizacji

Zimą dobrze jest suszyć włosy suszarką z włączoną opcją jonizacji. Dzięki niej pasemka nie będą się elektryzowały, a efekt końcowy będzie w pełni naturalny. Najlepsze są urządzenia z ceramiczną grzałką i dodatkowymi funkcjami, np. chłodnym i gorącym nawiewem o różnej sile nawiewu. Jest to o tyle ważne, że suche włosy możesz już mieć po kilku minutach. Na koniec suszenia włącz chłodne powietrze, żeby zamknąć łuski włosowe, wygładzić i nabłyszczyć pasemka.

Chroń włosy przed otarciami

Zimą chodzimy w grubych ubraniach i ciasno się opatulamy, by nie odczuwać ujemnych temperatur. A co robimy z włosami? Chowamy je pod szalikiem, kurtką, swetrem. Tymczasem jest to dla nich bardzo niedobre. Pasemka ocierają się o gruby materiał, a ich końce rozdwajają się, łuski odkształcają. Zanim ubierzesz się w zimowe ubranie, pomyśl o fryzurze pod czapkę, zabezpieczeniu włosów natłuszczającymi kosmetykami, unikaniu gumek z metalowymi elementami i pielęgnacji w domu (zaraz po przyjściu do domu).

Jak zadbać o skórę głowy?

Zdrowe włosy to także zdrowa skóra głowy. Przetłuszczanie i łupież to jedne z najczęstszych problemów, które pojawiają się zimą. Wynikają z różnicy temperatur, chodzenia w grubych i mało przewiewnych czapkach oraz suchego i mroźnego powietrza. Rozwiązaniem tych kłopotów jest zastosowanie peelingów i dokładne umycie głowy oczyszczającym szamponem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *