Co powinien zawierać krem przeciwzmarszczkowy? Najcenniejsze substancje odmładzające w kremach

Starzenie się jest procesem nieuniknionym i – niestety – nieodwracalnym. Upływ czasu produkuje na naszej twarzy liczne bruzdy i wgłębienia. Sprawia, że cera szarzeje, traci jędrność, gęstość i blask, spada ilość wody w naskórku. Czy mamy wpływ na szybkość starzenia się skóry? Co możemy zrobić, aby opóźnić powstawanie zmarszczek i dłużej cieszyć się promienną cerą? Okazuje się, że starzeć się można na dwa sposoby: z wdziękiem lub…karkołomnie.

Zapewne nieraz słyszałaś opinie, że „ktoś się pięknie starzeje” – pięknie, czyli jak? Chodzi o to, że w zależności od pielęgnacji i stylu życia, jaki prowadzimy – proces starzenia się skory można spowolnić – wystarczy, że do codziennej pielęgnacji „zaangażujemy” kosmetyki, które zawierają odpowiednie składniki, opóźniające procesy starzenia.

Najcenniejsze składniki młodości – czego szukać w kremach przeciwzmarszczkowych?

Witamina A – odpowiada za odnowę komórek w organizmie, zabezpiecza przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych; jedną z ważniejszych dla skóry postaci witaminy A jest retinol – ma on zdolność do pobudzania komórek skóry do pracy, wzmaga syntezę kolagenu i powstrzymuje rozpad elastyny, poprawia jędrność skóry.

Witamina C – dba o jędrność i elastyczność skóry, rozjaśnia plamy pigmentacyjne i wszelkie przebarwienia, opóźnia pojawianie się zmarszczek, ma bezpośredni wpływ na produkcję kolagenu, spłyca zmarszczki.

Witamina E – silny przeciwutleniacz, opóźniający procesy starzenia się skóry; zwalcza wolne rodniki i i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych.

Niacynamid, czyli witamina B3 zwana również witaminą PP – zapobiega glikozylacji białek, czyli – innymi słowy- nie pozwala im łączyć się z cząstkami cukru, a to sprawia, że kolagen w naszej skórze nie słabnie, staje się mocniejszy i sztywniejszy, będąc dobrym „rusztowaniem skóry”.

Peptydy o właściwościach regenerujących – to aminokwasy krótkołańcuchowe odpowiedzialne za regenerację skóry, które stymulują produkcję kolagenu.

Kwasy owocowe AHA – złuszczają martwy naskórek i wygładzają zmarszczki przyspieszając odnowę komórek.

Sirtuiny – bardzo cenne białka, pomagające zachować młodość – organizm wydziela je w sytuacjach kryzysowych, aby wydłużały życie komórek i zmuszały je do podziału; składnikiem o bardzo podobnym działaniu jest resweratrol, który sprawnie pobudza podziały komórkowe.

Fitohormony – czyli hormony roślinne, które swoim zachowaniem, działaniem i budową przypominają hormony ludzkie. Spłycają zmarszczki, przyspieszają podziały komórkowe, działają antyrodnikowo i chronią przed stresem oksydacyjnym.

Kwas hialuronowy – jedna z najskuteczniej nawilżających substancji a dokładniej: wiążących w skórze cząsteczki wody (jedna cząstka kwasy hialuronowego jest zdolna do związania i zatrzymania pod skórą aż 250 cząstek wody).

Folacyna (kwas foliowy) – czyli innymi słowy witamina B9 – przyspiesza procesy regeneracyjne skóry.

Komórki macierzyste – cudowne komórki, które – pozyskane z roślin, a szczególnie ze specjalnej odmiany jabłek – maja zdolność do przekształcania się w każdy rodzaj komórek, który aktualnie potrzebny jest skórze. Maja one ponadto nieograniczone możliwości podziału, są niewyczerpalnym źródłem dostarczającym skórze armię podtrzymującą jej młodość.

Koenzym Q10 – bardzo sprawnie zapobiega starzeniu się skóry; to związek obecny w każdej komórce: dzięki niemu skóra zachowuje witalność, jędrność i sprężystość. W połączeniu z witaminą E koenzym ten odtruwa komórki wyzbywając je toksyn i wszelkich patogennych składników, oraz hamuje powstawanie wolnych rodników oraz stymuluję produkcję kolagenu i elastyny.

Telomery – maleńkie telomery są specyficzną ochrona dla chromosomów – bez nich te drugie skracałyby się przy każdym kolejnym podziale komórek skóry. Telomery są zatem jak ochronna skórka dla pomarańczy – bez nich skóra stawałaby się coraz bardziej wiotka i mniej sprężysta, a w końcu – w niedługim czasie – naskórek zacząłby się zapadać, a zmarszczki stawałyby się coraz wyraźniejsze.

Peptydy– arginina, heksa- lub tetrapeptyd to substancje pozyskiwane syntetycznie. Różnią się budową, ale mają wspólna, bardzo istotną dla skóry cechę – ich cząstki są tak małe, że bez trudu docierają nawet do głębszych warstw naskórka Peptydy są doskonałymi transporterami czynnych substancji odmładzających, ich działanie porównywalne jest z botoksem – bowiem peptydy dają mięśniom sygnał, by nie kurczyły się zbyt mocno – dzięki temu zapobiegają powstawaniu zmarszczek mimicznych oraz są w stanie spłycić te już istniejące.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *