Trądzik u dorosłych – jak zwalczyć krostki na dojrzałej skórze?

Bardzo miło byłoby, gdyby problemy ze skórą kończyły się, gdy rozstajemy się z wiekiem nastoletnim. Niestety w kwestii trądziku coraz częściej dostrzega się odmienne zjawisko: dziś problemy z krostkami dotyczą ponad połowy kobiet po dwudziestym piątym roku życia. Przyczyn ich powstawania jest mnóstwo. Znamienne, że nawet naukowcy nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć, dlaczego nasze mamy nie miały aż takich problemów z niedoskonałościami w dorosłym wieku, jak my dziś. Największą winę ponosi za to oczywiście pęd cywilizacyjny i związane z nim wiele czynników, takich jak stres, zanieczyszczenia środowiska, niewłaściwa pielęgnacja czy dieta. Na szczęście z wieloma tymi przyczynami możemy dziś walczyć.

Jak zadbać o cerę i ograniczyć ryzyko pojawiania się pryszczy?

1. Zrób badania hormonalne

Zanim zaczniesz  walkę z trądzikiem, upewnij się, że nie jest to kwestia hormonów. Kompleksowy koszt badań krwi może przybliżyć Was do odnalezienia przyczyny powstawania wyprysków. Jakie badania należy wziąć pod uwagę?

  • 17-OHP – hormon produkowany przez warstwę siateczkowatą kory nadnerczy;
  • DHEA hormon steroidowy kory nadnerczy, podobny do testosteronu, dlatego może powodować trądzik i może być łatwo przekształcony w testosteron;
  • Androstendion – hormon o budowie sterydowej; jego zwiększony poziom może mieć u kobiet działanie maskulinizujące;
  • SHBG – białko wiążące hormony płciowe, wolny testosteron – zbyt wysoki jego poziom może wpływać na nadczynność gruczołów łojowych;
  • LH – hormon luteinizujący; wspiera tworzenie progesteronu i estrogenów;
  • FSH hormon pobudzający produkcję estrogenów;
  • TSH – tyreotropina – może powodować nadczynność tarczycy i zaburzenia metabolizmu).

2. Jedz produkty “poprawne” endokrynnie

Trądzik jest przypadłością związaną z nadmierną produkcją hormonów, dlatego powinnaś zwracać uwagę na żywność endokrynnie czynną, czyli taką, która ma wpływ na naszą gospodarkę hormonalną. Mleko i mleczne produkty pochodzą od krów będących w okresie laktacji, zatem aby utrzymać w jej organizmie ten stan, krowom podaje się ksenoestrogeny, które przenikają do mleka. To zaś może zaburzyć równowagę naszego organizmu i nasilać powstawanie wyprysków. Zastąpcie mleko krowie mlekiem roślinnym – migdałowym, kokosowym, owsianym albo ryżowym i obserwujcie uważnie swoja skórę. Istnieje spora szansa, że znacznie się ona poprawi.

Produktów niekorzystnie wpływających na stan skóry jest wiele. Głównie to żywność przetworzona, bogata w nasycone kwasy tłuszczowe, izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych (fast foody, chipsy, popcorn), oraz węglowodany proste, czyli słodycze (wśród nich: ciastka, batony, słodkie bułki, słodzone soki, produkty z dodatkiem substancji konserwujących, syntetycznych aromatów, barwników i benzoesanów). Cukier pobudza podział komórek, z których tworzone są przewody wyprowadzające gruczołów łojowych, przez co ulegają one zwężeniu i zaczyna zalegać w nim łój. Nadmiar cukru prowadzi też do niedoboru białka, a ono jest odpowiedzialne za równowagę pomiędzy testosteronem a estrogenem we krwi.

3. Woda zdrowia doda

Żadna pielęgnacja nie powiedzie się, jeśli Wasz organizm nie jest odpowiednio nawodniony.

Pamiętaj, aby pić dużo wody, a w zimie uzupełniaj niedobory witaminy D odpowiednimi suplementami o dobrej jakości.  Wiele odmian trądziku spowodowanych jest przez zalegające w organizmie toksyny, a te najlepiej wypłukuje się wodą. Woda wzmaga zatem detoks i zapobiega nadmiarowi krostek i złogów toksyn.

4. Oczyszczaj twarz z bakterii

Najistotniejszą sprawą podczas demakijażu jest oczyszczenie twarzy z bakterii. Pamiętaj, że gromadzą się one na przyrządach do demakijażu (i makijażu) już w ciągu kilku godzin, dlatego oczyszczanie twarzy lepiej wykonywać jednorazowymi płatkami kosmetycznymi – stosowanie gąbeczek, myjek czy szczotek jest ryzykowne.

Wybierz do oczyszczania zestaw żelu i delikatnego peelingu – zapewnisz cerze kompleksową pielęgnację. Pamiętaj, że sam demakijaż płynem micelarnym to za mało, by oczyścić skórę, dlatego myj ją regularnie i złuszczaj, by miała możliwość odnowy i regeneracji.

5. Ostrożnie z kosmetykami zawierającymi retinol

czy wiesz, że większość kosmetyków do walki z trądzikiem nie nadaje się na letnie i słoneczne dni? Okazuje się, że zawierają retinol, który nie powinno się wystawiać na działanie promieni słonecznych, ponieważ zamiast wyleczyć – można niestety uszkodzić naskórek i powoduje bardzo nieestetyczne przebarwienia skóry. Jeśli zdecydujesz się na krem przeciwtrądzikowy dla skóry dojrzałej – zawsze sprawdzaj, czy nie zawiera składników, które nie lubią słońca. Wówczas sięgaj dodatkowo po dobry, wysoki krem z filtrem.

Zmiany skórne w dorosłym życiu częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn (dotyczy pięćdziesięciu jeden procent ankietowanych kobiet i czterdziestu dwóch procent mężczyzn). Naukowcy przypuszczają, że jednym z czynników może być makijaż, a właściwie gęstość podkładu. Pamiętajcie! Zanim zdecydujecie się na zakup kosmetyku dokładnie sprawdźcie jego konsystencję. Taki test wykonajcie jeszcze w sklepie – nałóżcie na wewnętrzną część nadgarstka odrobinę podkładu i dokładnie rozsmarujcie. Jeśli maź okaże się delikatna i kremowa (a nawet lekko oleista) to dobrze. Unikajcie produktu, który mocno przywiera do skóry i pozostawia na niej wyraźną warstwę.

6. Uwaga na zanieczyszczenia

Krostki często powstają z powodu zanieczyszczeń, a tych na naszych rękach niestety nie brakuje. Dlatego jeśli krostki pojawiają się u Ciebie przede wszystkim na brodzie – być może jest to efekt podpierania podbródka dłońmi. Jeśli zaś zmagasz się z wypryskami na policzkach, zastanów się, jak często czyścisz swój telefon – jest na nim więcej bakterii niż w publicznej toalecie.

Do pogorszenia się kondycji skóry przyczynia się także brudne powietrze. Smog skutkuje powstawaniem wolnych rodników które niszczą naszą barierę ochronną, dlatego najważniejsze, aby przed wyjściem z domu zadbać o zabezpieczenie skóry odpowiednim kosmetykiem.

Pamiętaj też, że trądzik nie minie w tydzień czy dwa – tylko systematyczna pielęgnacja i odpowiednia dieta w pełni pozwolą pozbyć się trądzikowych zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *