Kwas salicylowy — czy rzeczywiście jest najlepszy na trądzik?

Trądzik, niedoskonałości i zmiany skórne dotyczą nie tylko młodzieży — coraz częściej dotykają one skóry dojrzałej. Czy na wszystkie te zmiany dobrze działa kwas salicylowy? Co najlepiej zwalcza te niechciane zmiany skórne? Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego kwas salicylowy jest wciąż tak ceniony w kosmetologii!

Kwas salicylowy w kosmetyce

Choć dziś kwas salicylowy powstaje syntetycznie, jego naturalnym źródłem jest… drzewo! Dokładnie wierzba biała. Wydzielony wygląda jak białe kryształki. Czy wiesz, ze kwas salicylowy i działanie lecznicze wierzby białej opisywał już sam ojciec medycyny, Hipokrates? Od lat 20-tych XIX wieku rozpoczęto produkcję masy z wierzbowej kory, którą nazywano salicylanem. Zaczęto ją też dość szybko zmieniać w formę krystaliczną, oczyszczać. W taki sposób powstał kwas salicylowy, znany nam do dziś. Dopiero w latach 80-tych uzyskano z kolei syntetyczny kwas salicylowy, powszechnie stosowany dziś w kosmetologii.

Właściwości kwasu salicylowego na skórę

Kwas salicylowy jest powszechnie stosowany w kosmetykach antytrądzikowych do młodej cery. Świetnie oczyszcza skórę, oczyszcza pory i odtyka je, jesli ich ujścia są zaczopowane. Zwęża je, a tym samym reguluje poziom sebum i daje ulgę i satynowy mat skórze tłustej. Sprawdza się świetnie nie tylko przy leczeniu trądziku, ale właśnie w pielęgnacji wiecznie błyszczącej skóry z nadmiarem sebum. Możesz go znaleźć nie tylko w kremach, ale także w tonikach, serum, maskach i szamponach do włosów tłustych. jeśli masz problem z potliwością stóp — kwas salicylowy przyjdzie z pomocą! Jego właściwości antybakteryjne i antyseptyczne pozwolą zachować skórę w higienicznej czystości

Jak działa kwas salicylowy?

  • Jest doskonałym remedium na bakterie oraz grzyby.
  • Rozpuszcza się w tłuszczach, w tym m.in. w ludzkim sebum, wiec wnika głęboko w skórę i dociera do mieszków włosowych i zaczopowanych ujść gruczołów.
  • Oczyszcza pory skóry oraz ujścia gruczołów łojowych, domyka pory i wygładza skórę.
  • Reguluje ilość sebum.
  • Przyspiesza i usprawnia procesy gojenia się skóry.
  • Łagodzi stany zapalne i nie dopuszcza do tworzenia się nowych.
  • Reguluje odnowę komórkową.
  • Intensyfikuje działanie innych kosmetyków, zwiększając chłonność skóry.

Czy kwas salicylowy jest najlepszym remedium na trądzik?

Kosmetolodzy są zgodni- zdecydowanie tak! Nie ma lepszego wsparcia dla skóry dotkniętej zmianami trądzikowymi, niż kwas salicylowy. Jest on dobrze tolerowany przez skórę w każdym wieku, dlatego warto włączyć do pielęgnacji krem z kwasem salicylowym, aby przywrócić skórze równowagę i pozbyć się niechcianych zmian. Pamiętaj jedynie, ze aby kwas salicylowy dawał dobre rezultaty w pielęgnacji skóry, należy sięgać po odpowiednie jego stężenia. I tak w stężeniu 1-2% kwas salicylowy stosowany jest w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej. Stężenie na poziomie 10-20% jest uwzględniane w peelingach chemicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *