Depilacja woskiem – ma swoich zwolenników i przeciwników. Dla jednych zbyt bolesna, dla innych idealna, bo zapewnia długotrwałe efekty. Warto wiedzieć, jak używać wosku do depilacji, aby efekty były jak najlepsze, a dyskomfort jak najmniejszy.
Pierwszy i najważniejszy krok do zapoznania się z tą metodą depilacji to zaznajomienie się z rodzajami wosków, jakie mamy do dyspozycji. Podstawowy podział to:
- wosk miękki (do depilacji paskowej),
- wosk twardy (do depilacji bezpaskowej).
Czym różni się wosk miękki od twardego?
Depilacja twardym woskiem to stosunkowo innowacyjna metoda. Dotychczas w większości gabinetów kosmetycznych wykorzystywano wosk miękki. Rozprowadza się go na skórze, przykłada bawełniany albo fizelinowy pasek, dociska do skóry, a następnie odrywa bardzo energicznym ruchem. Właśnie dlatego depilacja miękkim woskiem bywa też nazywana depilacją paskową. Wosk twardy nie wymaga używania pasków, bo po rozprowadzeniu na skórze zastyga, tworzą łatwy do oderwania plaster. Niestety ma to swoje wady – depilacja bezpaskowa trwa dłużej, bo po każdym nałożeniu wosku trzeba czekać, aż zastygnie.
Który wosk do depilacji wybrać?
Jeśli mamy skórę bardzo wrażliwą, delikatną, skłonną do podrażnień, o wiele lepiej sprawdzi się bezpaskowa depilacja woskiem. Twardy wosk wyrywa włoski dużo delikatniej, bo nie przykleja się do skóry, tylko wtapia we włoski. Oznacza to lepsze efekty i mniej podrażnień. Tę metodę poleca się zwłaszcza do depilacji wrażliwych miejsc np. okolic bikini lub twarzy. Jest idealną opcją, kiedy rozpoczynamy dopiero swoją przygodę z depilacją lub mamy bardzo bujne owłosienie (im więcej włosków, tym większe ryzyko bólu). W każdym innym przypadku miękki wosk do depilacji będzie wystarczającym rozwiązaniem.
Rodzaje wosków do depilacji – informacje dodatkowe
Oczywiście rozróżnienie wosków do depilacji nie kończy się na woskach miękkich i twardych. Dostępny jest np. wosk domowy do stosowania na zimno – ma formę gotowych do użycia plastrów, które naklejamy na skórę, dociskamy i odrywamy energicznym ruchem. Gotowy wosk do depilacji w domu możemy kupić w różnych wersjach, nawet do cery naczynkowej. Jego wadą jest niedokładność: często nie wyrywa wszystkich włosków. Zdecydowanie popularniejszy od niego jest wosk płynny, który najczęściej podgrzewa się w specjalnym naczynku i nakłada na skórę specjalnym patyczkiem. W zależności, czy jest to wosk miękki, czy twardy, używa się pasków lub zostawia do zastygnięcia.
Alternatywa: depilacja pastą cukrową
Bardzo często przy okazji omawiania depilacji woskiem jako jej alternatywę podaje się pastę cukrową. To tradycyjna metoda usuwania zbędnego owłosienia, która wywodzi się z krajów arabskich. Depilacja pastą cukrową jest naturalna, bezpieczna i również możliwa do wykonania zarówno w domu, jak i u kosmetyczki. Działa podobnie jak depilacja woskiem, z tym że jedną porcję pasty cukrowej można użyć wielokrotnie – po oderwaniu nadaje się do ponownego rozsmarowania na kolejnym fragmencie skóry. Co ciekawe, pastę cukrową można wykonać samodzielnie, wystarczy zwykły cukier.
Jak używać wosku do depilacji?
Depilacja woskiem jest najskuteczniejsza, kiedy jest przeprowadzana w profesjonalnym gabinecie. Zwłaszcza gdy nie mamy wprawy i czasu na naukę prawidłowego depilowania różnych części ciała. Wosk do depilacji wymaga minimalnych umiejętności, żeby dawać zauważalne efekty. Bez doświadczenia możemy ponieść depilacyjną klęskę.
Jeśli jednak chcemy samodzielnie użyć wosku do depilacji, powinnyśmy pamiętać o kilku zasadach. Musimy też mieć odpowiednie akcesoria: wosk do depilacji, szpatułka, specjalne paski do odrywania wosku oraz preparat łagodzący. Oto jak używać wosku do depilacji krok po kroku:
1. Oczyszczanie skóry
Dokładnie oczyść skórę, ponieważ wosk nie przyklei się do odtłuszczonych przez sebum włosków. Przed zastosowaniem wosku warto osuszyć skórę, do czego można wykorzystać talk kosmetyczny. Trzeba tylko pamiętać, otrzepać skórę z nadmiaru talku, bo może utrudniać przyczepność wosku.
2. Przygotowanie wosku
Zakupiony wcześniej wosk warto podgrzać, bo będzie łatwiejszy w użyciu i skuteczniejszy. Wystarczy wstawić słoiczek z woskiem do naczynka z gorącą wodą. Wosk do depilacji powinien mieć konsystencję półpłynnej, kleistej pasty. Zanim nałożymy jego większą ilość, temperaturę warto sprawdzić na nadgarstku, aby uniknąć poparzeń.
3. Depilacja woskiem
Właściwa część to depilacja woskiem, czyli zaaplikowanie ciepłego wosku na skórę. Najlepiej posłużyć się na tym etapie specjalną szpatułką. Uwaga: wosk do depilacji zawsze nakładamy zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków! Warstwa wosku nie powinna być zbyt gruba lub za cienka, ale do tego trzeba dojść metodą prób i błędów.
4. Usunięcie włosków
W zależności od tego, jaki wosk do depilacji wybraliśmy, musimy nałożyć na niego pasek i docisnąć do skóry lub po prostu zostawić go do wyschnięcia. Żeby wyrwać włoski, wystarczy złapać końcówkę plastra między kciuki i palec wskazujący, a następnie energicznie pociągnąć (tym razem) pod włos. Jeden pasek wosku nadaje się tylko do jednorazowego użycia.
Dodaj komentarz