Tonik czy hydrolat? Obydwa produkty mają wiele wspólnego, jednak w ostatnich latach większą popularnością cieszą się hydrolaty. Czy wymiana toniku na hydrolat to dobry pomysł? Zobacz co warto wiedzieć o tym kosmetyku.
Czym jest hydrolat?
Hydrolaty uzyskuje się w procesie destylacji parą wodną liści, kwiatów i innych części roślin, która przeprowadzana jest przy produkcji olejków eterycznych. Roztwór pozostały po oddzieleniu wody destylowanej od powstałego olejku, to właśnie hydrolat. Jest produktem w 100% naturalnym. W drogeriach czy aptekach możemy znaleźć 100-procentowe hydrolaty z np.: róży, lawendy, oczaru, czystka, melisy, rozmarynu i wiele innych. Ich składniki mają zbawienny wpływ na skórę. Ich subtelne i kwiatowe kompozycje zapachowe zależne są od tego, z jakiej rośliny został pozyskany hydrolat.
Przez długi czas hydrolaty uważane były jedynie za produkt uboczny pozyskiwania olejków eterycznych, jednak gdy odkryto ich korzystne działania na skórę, znalazły szerokie zastosowanie w kosmetologii. Stosuje się je jako składniki kremów nawilżających, balsamów do ciała czy produktów do włosów. Jednak przede wszystkim używane są samodzielnie. Hydrolat stał się zamiennikiem toniku lub mgiełki do twarzy. Przywraca skórze jej naturalne pH, działa antyseptycznie, nawilża i odświeża. Swoje właściwości hydrolaty zawdzięczają całkowicie naturalnym składom. Są znacznie lżejsze i delikatniejsze dla skóry niż tradycyjne toniki.
Tonizacja twarzy – na czym polega?
Głównym zadaniem toniku bądź hydrolatu jest przywrócenie skórze właściwego, czyli lekko kwaśnego odczynu pH, które stale zaburzają drażniące produkty myjące, mocne detergenty czy mydła. Prawidłowe pH skóry waha się w granicach 4,7-5,6. Zasadowy odczyn jest dla niej niekorzystny. Skóra bowiem staje się sucha, zaczerwieniona i podrażniona. Jest narażona na działanie czynników zewnętrznych (zmiany temperatur, promieniowanie UV, zanieczyszczenia powietrza) oraz bakterii czy grzybów. Może pojawić się swędzenie i uczucie napięcia. Równowagę kwasowo-zasadową pomaga regulować tonizacja skóry produktami o odczynie kwasowym, czyli tonikiem lub hydrolatem.
Hydrolat a tonik – różnice
Produkty różnią się głównie składem, który w przypadku hydrolatu jest całkowicie naturalny i jednoskładnikowy. Jest również delikatniejszy dla skóry twarzy i można stosować go wielokrotnie w ciągu dnia jak i na noc. Tonik jest kosmetykiem na bazie wody zawierającym składniki wspomagające takie jak: witaminy, substancje aktywne, ekstrakty z roślin czy właśnie hydrolaty. W przeciwieństwie do toniku, hydrolat może posłużyć nam zarówno do twarz jak i ciała czy włosów. Nadaje się także jako dodatek np. do maseczek i kosmetyków DIY oraz jako „baza” pod olejowanie włosów.