Wolne rodniki, stres oksydacyjny i pielęgnacja anti-pollution to nowe, terminy, kluczowe w kosmetyce i kosmetologii. Zmiany środowiskowe oraz pęd cywilizacyjny sprawiły, ze detoksykacja skóry to dziś podstawowy element jej pielęgnacji. W tej dziedzinie niezmiennie i od lat króluje węgiel aktywny. Warto wiedzieć co nieco o jego zdumiewających właściwościach…
Detoksykacja skóry – dlaczego jest ważna?
Cały nasz organizm nieustannie pracuje broniąc się przed zgubnymi, wyniszczającymi komórki cząsteczkami toksyn. Skóra jest ostatnim „medium” odpowiedzialnym z pozbywanie się zgubnych cząsteczek. Niestety nie jest to łatwe zadanie, ponieważ sami nieustannie (i nieświadomie) pomagamy toksynom siać spustoszenie w komórkach. To sprawia, ze zaczynają one działać na naszą niekorzyść, ich podział zwalnia, cząsteczki wody nie są przetrzymywane w jej wnętrzu, cement międzykomórkowy w skórze słabnie i obniża się poziom kolagenu, ponieważ „toksyczne” cząsteczki nie zostawiają miejsca tym wartościowym.
Aby nie zakłócić poprawnego funkcjonowania skóry należy ja wspomóc – nie tylko odpowiednią dietą ale również skutecznymi kosmetykami. W dziedzinie detoksykacji za gwiazdę uchodzą kosmetyki z aktywnym węglem. Czym on jest i jak działa na skórę?
Węgiel aktywny – co to takiego?
Węgiel aktywny to nie to samo, co węgiel drzewny. Zwany jest on inaczej węglem medycznym lub węglem leczniczym. Ten drugi powstaje w procesie wypalania drewna, torfu lub łupin orzecha kokosowego w specjalnie stworzonych warunkach (czyli w niskiej zawartości tlenu). W tym procesie wypalane są wszelkie zanieczyszczenia, dopóty, dopóki substancją nie pozostanie wyłącznie sam, czysty węgiel.
Aktywny węgiel powstaje z drzewnego: ponownie ogrzewa się go do wysokich temperatur. W tym procesie udział biorą gazy utleniające CO2, para wodna lub powietrze. To powoduje erozje fragmentów węgla drzewnego i zwiększa mikropory, a dzięki temu – wzmacnia powierzchnię absorpcji węgla drzewnego.
Jak działa węgiel aktywny na skórę?
Węgiel aktywny wchodzi w bezpośredni kontakt z toksynami i wszelkimi zanieczyszczeniami w skórze i wychwytuje je i – dzięki uzyskanym mikroporom – przetrzymuje je tam aż do całkowitego usunięcia ich z organizmu.
O jego popularności z pewnością zadecydowała niska cena i ogólna dostępność. Kolejnym czynnikiem opowiadającym się za węglem aktywnym jest to, ze może on być wykorzystywany w kosmetyce na wiele nieograniczonych sposobów.
Kosmetyki z udziałem węgla aktywnego to niemal osobny dział w drogerii. Znajdziemy w nich m.in. węglowe peelingi do twarzy, ciała oraz (nawet) do skóry głowy, zele myjące i płyny micelarne dokładnie usuwające makijaż, toksyny i sebum, maski, kremy, toniki, skondensowane liquidy w formie serum lub kapsułek, czarne perełki dla skóry mieszanej lub tłustej, specjalne kąpiele, okłady i maski do włosów, ciała i twarzy, a nawet węglowe pasty do zębów, które nie tylko wzmacniają ich biel, ale doskonale odkażają jamę ustną.
Węgiel aktywny w kosmetyce – efekty
Jak wygląda i co zyskuje skóra korzystająca z dobrodziejstw leczniczego węgla?
- skóra staje się dokładnie oczyszczona
- toksyny z wnętrza zostają usunięte
- zmniejsza się widoczność porów skóry
- ilość toksyn w tkankach skóry maleje
- bariera ochronna skóry jest wzmocniona
- skóra jet chroniona przed smogiem z powietrza
- węgiel aktywny rozjaśnia skórę
- zaczerwienienia i nierównomierna pigmentacja ulega zmniejszeniu
- znikają przebarwienia skóry
- węgiel aktywny pomaga pozbyć się wągrów i zaskórników
- skóra wolniej się starzeje
Węgiel leczniczy jest substancją, która doskonale łączy się z innymi działającymi antyoksydacyjnie i odmładzająco składnikami. Jest doskonały w połączeniu z algami morskimi, koenzymem Q10, kwasem hialuronowym oraz wszelkiego rodzaju witaminami oraz ekstraktami roślinnymi.
W dobie znacznego zanieczyszczenia środowiska oraz wszechobecnego w powietrzu smogu pielęgnacja anti-pollution, czyli dokładne oczyszczenie, wzmocnienie i zabezpieczenie skóry przed toksynami jest jednym z najistotniejszych trendów kosmetycznych. Wynika on ze smutnej konieczności, ale jest niestety nieunikniony. Warto pamiętać o detoksykacji skóry i wypróbować silną moc węgla aktywnego.
Dodaj komentarz