Suchą skórę łatwo zidentyfikować: jest matowa, szorstka w dotyku i cienka, dlatego mogą przez nią prześwitywać naczynia krwionośne. Po myciu napina się i ściąga oraz starzeje się szybciej niż skóra mieszana i tłusta. Jej kondycję pogarsza zbyt częste oczyszczanie i peelingowanie. Wobec tego jak pielęgnować skórę suchą i dlaczego skóra jest sucha? Jakie są rodzaje suchej skóry i najczęstsze błędy w jej pielęgnacji?
Dlaczego skóra jest sucha?
Sucha skóra wydziela mniej sebum, niż potrzebuje, dlatego jest ściągnięta i napięta. Konsekwencją niedostatecznej ilości sebum jest niedobór lipidów, które są niezbędne do utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia i właściwej ochrony skóry.
Skóra sucha rzadko jest cechą wrodzoną, choć to się zdarza, zwłaszcza u osób o jasnej karnacji. Mimo wszystko zwykle powodują ją czynniki zewnętrzne, takie jak zimne, suche lub gorące powietrze, promieniowanie UV, niewłaściwa pielęgnacja lub przyjmowanie leków, zwłaszcza diuretyków, które regulują ciśnienie krwi i w konsekwencji zmieniają bilans wodny w skórze.
Sucha skóra może być skutkiem zmian hormonalnych. Z tego powodu występuje u kobiet w ciąży i w okresie menopauzy. Jest także charakterystyczna dla osób starszych, ponieważ z wiekiem skóra produkuje coraz mniej lipidów.
Rodzaje suchej skóry
Istnieją co najmniej dwa kryteria podziału suchej skóry. Według pierwszego można wyróżnić skórę suchą, bardzo suchą oraz suchą i wrażliwą. Skóra sucha objawia się uczuciem ściągnięcia, napięcia i szorstkości. Skóra bardzo sucha jest nie tylko ściągnięta, lecz także spierzchnięta, a ponadto łuszczy się i swędzi. Jeżeli skóra sucha jest dodatkowo wrażliwa, do wszystkich wymienionych objawów należy dodać nadreaktywność włókien nerwowych w naskórku. W konsekwencji mogą ją podrażniać niektóre składniki kosmetyków.
Według innego kryterium skórę suchą można podzielić na odtłuszczoną i odwodnioną. Skóra odtłuszczona jest skutkiem zmniejszonej ilości łoju, z kolei przyczyną skóry odwodnionej są zaburzenia wydzielania potu i niedobór naturalnego czynnika nawilżającego.
Ponadto każda skóra, niezależnie od rodzaju, przesusza się, gdy grzeją kaloryfery lub działa klimatyzacja. Wtedy poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach spada nawet poniżej 45%. W takiej sytuacji możesz nawilżyć skórę za pomocą odpowiednich kosmetyków lub specjalnych nawilżaczy powietrza.
Jak pielęgnować suchą skórę?
Sucha skóra wymaga stosowania kosmetyków nawilżających i natłuszczających. Krem nawilżający uzupełni niedobory naturalnych czynników nawilżających, które dostarczają i wiążą wilgoć w warstwie rogowej skóry. Z kolei kosmetyk natłuszczający uzupełni poziom lipidów i w efekcie zabezpieczy skórę przed późniejszą utratą wilgoci.
Na dzień najlepszy będzie krem nawilżający przeznaczony dla cery suchej, który odpowiednio ją nawodni. Ponieważ słońce nie tylko opala, lecz także wysusza, powinien zawierać filtr UV minimum SPF 15. Z kolei na noc warto stosować bogate kremy odżywcze – półtłuste lub tłuste zawierające ceramidy, oleje roślinne, mocznik lub emolienty. Krem na noc powinien natłuszczać, regenerować i odżywiać skórę suchą.
Kosmetyki do demakijażu przeznaczone dla skóry suchej nie mogą zawierać alkoholu, który dodatkowo ją wysuszy i podrażni. Z tego powodu najlepsze będą mleczka, emulsje i toniki do cery suchej. Sprawdzą się także przeznaczone dla niej płyny micelarne, które nie naruszają warstwy ochronnej naskórka. Raz w tygodniu warto złuszczyć skórę peelingiem enzymatycznym i nałożyć maseczkę nawilżającą lub odżywczą.
Bardzo suchą skórę należy smarować olejem lnianym, który skutecznie natłuszcza i wygładza skórę oraz pozostawia przyjemny film na jej powierzchni. Olej lniany można także dodać do żelu pod prysznic lub wody przed kąpielą albo wetrzeć go w skórę bezpośrednio po kąpieli. Olej lniany jest stałym elementem pielęgnacji skóry suchej i atopowej.
Najczęstsze błędy w pielęgnacji suchej skóry
- Pielęgnacja skóry suchej wyklucza stosowanie niektórych kosmetyków i zabiegów. Niewskazane jest:
Stosowanie peelingów mechanicznych.
Tego typu kosmetyki sprawdzają się przy cerze tłustej i mieszanej, ale dla suchej są zbyt inwazyjne. - Mycie twarzy chlorowaną wodą.
Chlor może wysuszać i podrażniać skórę, dlatego przed myciem warto taką wodę przegotować i ostudzić. - Mycie twarzy mydłem.
Mydło pozbawia skórę nie tylko zanieczyszczeń, lecz także warstwy sebum, której skóra sucha i tak ma za mało. Ponadto wysusza ją i podrażnia. - Pocieranie skóry przy wycieraniu.
Tarcie twarzy ręcznikiem ściera z niej sebum. Zamiast tego należy punktowo przykładać ręcznik do twarzy i dociskać, aby wchłonął wodę. - Nieprawidłowe stosowanie wody termalnej.
Woda termalna to bogactwo składników mineralnych, która regeneruje skórę, wzmacnia jej naturalne mechanizmy ochronne i zmniejsza ryzyko podrażnień. Jednak po zastosowaniu jej należy osuszyć skórę, na przykład papierowym ręcznikiem, bo w przeciwnym razie będzie parować i w konsekwencji dodatkowo wysuszy skórę.
Dodaj komentarz