Wszystko, co chciałabyś i powinnaś wiedzieć o kwasach

Zabiegi z zastosowaniem kwasów cieszą się bardzo dużą popularnością. Przeznaczone są dla wielu osób i przynoszą naprawdę świetne efekty. Jak działają kwasy, jak je stosować i ile jest typów tych substancji? Ta wiedza z całą pewnością pomoże ci wypielęgnować skórę.

Czy warto zdecydować się na zabieg z kwasami?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Kwasy jednym mogą pomóc, a innym nie. Uzależnione jest to od wielu czynników:

  • efektów, jakie chcesz osiągnąć,
  • rodzaju skóry i jej kondycji,
  • czasu przeznaczonego na terapię,
  • intensywności kuracji,
  • tolerancji skóry na dany składnik.

Zadaniem kwasów jest złuszczenie naskórka poprzez podrażnienie jej. Nie wszystkim takie działanie będzie odpowiadało. Najmniej przyjemne będzie dla skór wrażliwych, odwodnionych i delikatnych. Mogą pojawić się na nich alergie, rumień, ból, a nawet wzmożony trądzik. Mimo to kwasy mają zdolność usuwania niedoskonałości, regulowania pracy gruczołów łojowych, łagodzenia stanów zapalnych i ogólnej poprawy kondycji skóry.

Rozmiar cząsteczek w kwasie

W terapii ważną rolę odgrywają rozmiar cząsteczek i rozpuszczalność kwasu. Ten ostatni czynnik można zmieniać pod wpływem pH i zastosowania specjalnych substancji (otoczek). Im niższe pH, tym cząsteczki kwasu lepiej przenikają do głębszych warstw skóry.

Kwasy o małych cząsteczkach będą lepiej przenikać przez barierę hydrolipidową i zapewniać większy efekt złuszczający. Dzięki nim powierzchnia skóry stanie się gładsza, przebarwienia jaśniejsze, a zmarszczki płytsze. Co więcej, kwasy o małych cząsteczkach rozpuszczają zanieczyszczenia nagromadzone w porach skóry. Kwasy o dużych cząsteczkach natomiast mają działanie łagodniejsze, które polega na tworzeniu wokół skóry ochronnej otoczki.

Rodzaje kwasów

Wyróżniamy kilka grup kwasów. Należą do nich: kwasy AHA (szikimowy, pirogronowy, glikolowy, migdałowy, mlekowy, cytrynowy, jabłkowy, winny), kwasy PHA (glukonolakton, laktobionowy), kwasy BHA i LHA (salicylowy, lipohydryksylowy), pozostałe (azelainowy, TCA, czyli trójchlorooctowy).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *