Botoks – i Dysport – to inaczej toksyna botulinowa. Popularnie nazywa się ją jadem kiełbasianym, ponieważ tworzy się w zepsutych wędlinach i konserwach. Chociaż połknięty jad kiełbasiany jest bardzo silną trucizną, to wstrzykiwany w niewielkich ilościach w mięśnie jest w pełni bezpieczny. Jakie zastosowanie ma botoks, jak działa i jaki ma przebieg zabieg z jego wykorzystaniem?
Botoks – zastosowanie
Botoksu likwiduje:
- zmarszczki na czole (poprzeczne i pionowe między łukami brwiowymi),
- kurze łapki,
- zmarszczki dolnej powieki oka,
- zmarszczki nad górną wargą,
- zmarszczki na szyi
- podnosi opadające kąciki ust.
Jak działa botoks?
Zmarszczki mimiczne są następstwem nadmiernej aktywności mięśni w określonych partiach twarzy. Mięsień kurczy się po tym, jak dostanie odpowiedni sygnał z włókna nerwowego. Botoks wstrzyknięty w ten mięsień blokuje przechodzenie bodźców z włókien nerwowych, co uniemożliwia powstawanie zmarszczek mimicznych. Efekt utrzymuje się przez około 6 miesięcy, choć w niektórych przypadkach nawet przez 10.
Botoks – przebieg zabiegu
Bezpośrednio przed zabiegiem lekarz odtłuszcza i dezynfekuje skórę preparatem bezalkoholowym. Jedyna forma znieczulenia to schłodzenie lodem, ponieważ wkłucia przypominają ugryzienia komara.
W okolicy czoła preparat wstrzykuje się zazwyczaj w ośmiu miejscach: w pobliżu kurzych łapek w trzech po każdej stronie i na dolnych powiekach w jednym lub dwóch na każdej z nich. Po zabiegu skóra jest ponownie schładzana, po czym smarowana kremem z witaminą K, który ma zapobiec powstawaniu siniaków. Przez kolejne trzy godziny nie należy masować twarzy, schylać się ani kłaść, ponieważ w ten sposób preparat mógłby spłynąć do niższych partii twarzy.
Wstrzykiwanie botoksu trwa tylko kilkanaście minut, dlatego jest określane jako zabieg lunchowy. Pierwsze efekty można zaobserwować między 2. a 14. dniem od zabiegu. Po dwóch tygodniach należy skontrolować, czy botoks rozłożył się równomiernie, a jeżeli nie, dokonuje się korekty.
Dodaj komentarz