Wiele kosmetyków zawiera witaminę B3, ale rzadko stanowi ona ich główny składnik. Tymczasem witamina B3 ma dobroczynny wpływ na skórę: nawilża, działa przeciwutleniająco oraz zwalcza trądzik i inne problemy skórne. Jakie inne właściwości kosmetyczne ma witamina B3?
Witamina B3 (niacyna) – właściwości
Witamina B3 przenika w głąb skóry
Witaminy B3 przenika głęboko w skórę, dzięki czemu pomaga zwalczać różne problemy skórne, na przykład trądzik, wypryski, zaczerwienienia, szorstkość i stany zapalne. Co więcej, jej skuteczność można poprawić poprzez zastosowanie tak zwanych promotorów przenikania. Witamina B3 w porównaniu z innymi składnikami chemicznymi o podobnych właściwościach jest bardziej stabilna oraz odporna na światło, ogrzewanie i utlenianie, dzięki czemu znalazła zastosowanie w przemyśle. W kosmetykach witamina B3 może występować jako niacyna, niacynamid lub nikotynamid.
Witamina B3 nawilża skórę oraz wygładza ją i chroni
Witamina B3 ogranicza utratę wody przez skórę, reguluje procesy odnowy naskórka i stymuluje produkcję kolagenu w komórkach skóry. Ponadto jest silnym przeciwutleniaczem, czyli hamuje powstawanie wolnych rodników i chroni skórę przed promieniowaniem UV. Dodatkowo zmniejsza przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych. Za jej sprawą skóra staje się gładsza, zdrowsza i młodsza.
Witamina B3 w kosmetykach
Aby krem z witaminą B3 był skuteczny, jej stężenie powinno wynosić minimum 2 procent. Niestety, firmy kosmetyczne nie mają obowiązku podawania zawartości procentowej poszczególnych składników produktów. W wyborze kremu z witaminą B3 pomoże ich kolejność; na czele listy składników znajdują się te, których stężenie jest najwyższe. Dlatego jeżeli witaminę B3 znajdziesz na końcu takiego zestawienia, jej zawartość w kosmetyku jest niewielka.
Witamina B3 – historia
Chociaż witaminę B3 odkryto w 1867 r., lepiej poznano ją dopiero w latach 30. XX wieku podczas epidemii choroby skórnej. Na pelagrę zachorowało wtedy 3 mln osób, z czego 100 tys. zmarło. Choroba przejawia się pojawieniem się łuszczących placków, zaczerwienień i pęcherzy, a towarzyszą jej bóle głowy, biegunka, bezsenność i depresja. Przyczyną pelagry jest uboga dieta, która powoduje między innymi niedobory witaminy B3. Z tego powodu niacyna bywa nazywana witaminą PP – od pellagra preventive factor (‘czynnik zapobiegający pelagrze’).
Dodaj komentarz