Kojarzony z okresem dojrzewania doskwiera również dorosłym. Jego leczenie nie jest łatwe, ale dzięki silnym lekom i nowoczesnym zabiegom dermatologicznym można pozbyć się zarówno trądziku, jak i blizn potrądzikowych. Trądzik – przyczyny powstawania i sposoby na to, jak go zwalczyć.
Trądzik – przyczyny powstawania
Trądzik powstaje w wyniku nadprodukcji sebum, która prowadzi do zatkania przewodów wyprowadzających łój z gruczołów łojowych. Przyczyny nadprodukcji sebum:
- okres dojrzewania,
- zaburzenia w wydzielaniu hormonów,
- silny stres, który pobudza pracę gruczołów łojowych,
- zażywanie niektórych leków antydepresyjnych lub hormonalnych.
Sposoby na trądzik:
Maści antybakteryjne
Maści ułatwiają opróżnianie gruczołów z sebum i zmniejszają jego produkcję. Najczęściej stosuje się preparaty zawierające kwas all-trans witaminy A, kwas azelainowy, nadtlenek benzolu lub tlenek cynku. Jeśli rozwinął się stan zapalny, konieczna jest maść lub żel z antybiotykiem, na przykład klindamycyną lub erytromycyną. Te substancje łagodzą objawy i zapobiegają tworzeniu się nowych wykwitów.
Antybiotyki doustne
Gdy trądzik jest zaawansowany, dermatolog zapisuje antybiotyk doustny, zwykle tetracyklinę. W szczególnie ciężkich przypadkach stosuje się retinoidy i izotretinoinę. Te preparaty są bardzo skuteczne – hamują wydzielanie sebum i zwalczają bakterie, a w konsekwencji zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych i minimalizują ryzyko nawrotów. Ponieważ ich działanie jest inwazyjne, antybiotyki na trądzik nie pozostają obojętne dla zdrowia, którego stan należy regularnie kontrolować.
Antykoncepcja hormonalna
Jeżeli przyczyną pojawienia się zmian trądzikowych są zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów wydzielających hormony płciowe, dermatolog kieruje pacjentkę na konsultację do ginekologa-endokrynologa. W takich przypadkach stosuje się doustne środki antykoncepcyjne z progesteronem i estrogenem.
Leczenie hormonalne
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego poziomu androgenów we krwi pacjentka może zdecydować się na silnie działające leki doustne lub leczenie miejscowe.
Mikrodermabrazja, laser i peeling
Zabieg mikrodermabrazji polega na mechanicznym ścieraniu zrogowaciałych tkanek za pomocą specjalnego aparatu. Laser nie leczy trądziku, lecz służy do usuwania blizn potrądzikowych. Peeling medyczny wykonuje się przy użyciu kwasu migdałowego, glikolowego, pirogronowego albo TCA, a kriopeeling polega na zamrażaniu chorych tkanek ciekłym azotem.
Dodaj komentarz