Trądzik w ciąży dotyka pięćdziesięciu procent kobiet. Na szczęście, naturalne metody leczenia trądziku bywają równie skuteczne co leki, które w czasie ciąży należy ograniczyć. Jakie są sposoby na trądzik w ciąży i jakie są jego przyczyny? Kiedy zniknie trądzik po ciąży? Jakie są sposoby na trądzik w czasie karmienia piersią?
Trądzik w ciąży ‒ przyczyny
Trądzik w ciąży jest skutkiem zaburzeń gospodarki hormonalnej organizmu. W organizmie ciężarnej wzrasta poziom prolaktyny, progesteronu i hormonów maskulinizujących, czyli androgenów. Wysokie stężenie progesteronu i prolaktyny odpowiada za powstawanie krostek, a androgenów ‒ za zwiększoną produkcję łoju, który zatyka pory. Z tego powodu na skórze pojawia się jeszcze więcej ropnych wyprysków.
Pośrednią przyczyną trądziku w ciąży może być zmiana sposobu odżywiania. Ciężarne, które jedzą wszystko to, na co mają ochotę, nie powinny się dziwić, że kondycja ich cery uległa pogorszeniu. Zwłaszcza jeżeli są to słodycze, słone przekąski i pikantne potrawy. W ciąży należy spożywać produkty nisko przetworzone ‒ to dobrze zrobi zarówno skórze, jak i samopoczuciu.
Sposoby na trądzik w ciąży
Cerę z trądzikiem należy pokazać lekarzowi prowadzącemu ciążę, który powinien zaproponować możliwe sposoby leczenia. Najszybszym rozwiązaniem problemu jest terapia hormonalna, ale leki mogą niekorzystnie wpływać na płód lub wywoływać inne skutki uboczne.
W żadnym wypadku nie należy sięgać po preparaty dermokosmetyczne z retinoidami ani przyjmować leków na bazie izotretynoiny i tetracykliny. Jeżeli w ulotce brakuje jasnej informacji o bezpiecznym stosowaniu produktu w trakcie ciąży, nie powinno się go stosować.
Oto kodeks postępowania w razie trądziku w ciąży:
- Regularnie oczyszczaj skórę płynem micelarnym i tonizuj;
- Dwa razy w tygodniu wykonuj peeling enzymatyczny;
- Poddawaj się serii zabiegów z kwasem azelainowym lub glikolowym u kosmetyczki, ale tylko po konsultacji z lekarzem;
- Przecieraj zmiany skórne olejkiem lawendowym lub z drzewa herbacianego, sokiem z cytryny albo wyciągiem z aloesu;
- Pij napar z rumianku, bratka lub z pokrzywy albo sok z aloesu, ale wyłącznie po konsultacji z lekarzem;
- Dbaj o wysoki poziom witaminy A i E oraz kwasów tłuszczowych omega-3 w diecie;
- Stosuj maseczki z drożdży;
- Raz w tygodniu zafunduj sobie kąpiel ziołową z pokrzyw i łopianu;
- Unikaj makijażu, a jeżeli to niemożliwe, stosuj kosmetyki mineralne, które nie zapychają porów;
- Unikaj kosmetyków z alkoholem.
Kiedy zniknie trądzik po ciąży?
Zmiany skórne, które pojawiają się na skutek wzrostu prolaktyny, często utrzymują się jeszcze przez kilka miesięcy po urodzeniu dziecka. Zwykle znikają po zakończeniu karmienia piersią, kiedy gospodarka hormonalna kobiety wraca do normalnego stanu. Wtedy można sobie pozwolić na trochę bardziej inwazyjne metody leczenia. Nadal warto unikać leków, ale rozszerza się oferta zabiegów kosmetycznych; dozwolona staje się między innymi mikrodermabrazja i seria peelingów kawitacyjnych.
Sposoby na trÄ…dzik w czasie karmienia piersiÄ…
Zmiany skórne w trakcie laktacji to także częste zjawisko. Niekiedy problem pojawia się dopiero po drugiej lub kolejnej ciąży. Trądzik występuje zwłaszcza na bokach policzków, koło żuchwy. Niestety, w okresie karmienia piersią, poza miejscową erytromycyną, nie można stosować żadnego leku wykorzystywanego w leczeniu trądziku.
Dodaj komentarz