Rzęsy stanowią oprawę naszych oczu. Są bardzo ważną częścią ludzkiego ciała, ponieważ wyłapują brud, kurz i małe owady, które mogłyby się dostać do wnętrza oka. Rzęsy, w zależności od tego, na której powiece wyrastają, różnią się długością i ilością. Ich wygląd jest inny u kobiet i u mężczyzn. I tak: na górnej powiece mamy od 150 do 250, a na dolnej – od 50 do 150. Rzęsy na powiece górnej mają długość od 8 do 12 mm, a na dolnej od 6 do 8 mm. Jednak niezależnie od wyglądu, liczby i kształtu o rzęsy powinniśmy szczególnie dbać. Jak to zrobić?
Zanim o sposobach pielęgnacji rzęs, warto wspomnieć o tym, co je osłabia. Musisz wiedzieć, że niewłaściwie dobrane kosmetyki, trudne warunki atmosferyczne, a nawet niektóre zabiegi kosmetyczne mogą przyczyniać się do uszkodzenia rzęs. Drażniące produkty, których na co dzień używasz do usuwania makijażu lub mycia skóry twarzy, mogą przyczyniać się do wypadania rzęs. Mroźne powietrze, wysokie temperatury, klimatyzacja, duża wilgoć również mogą zaszkodzić rzęsom i nadmiernie je nadwerężyć. Najbardziej obciążające dla rzęs mogą okazać się zabiegi kosmetyczne, takie jak: henna, doklejanie sztucznych rzęs, trwała i semipermanentne tuszowanie. Składniki zawarte w barwnikach lub maskarze oraz materiał, z którego wykonane są sztuczne rzęsy, może działać drażniąco nie tylko na rzęsy, ale także na skórę powiek.
Pielęgnacja rzęs powinna być połączona z codzienną pielęgnacją skóry twarzy. Jeżeli zauważyłaś, że twoje rzęsy wypadają, musisz natychmiast temu zaradzić. To, że codziennie tracimy od dwóch do trzech rzęs, jest normalne. Jednak nadmierne wypadanie rzęs może okazać się początkiem poważnej choroby. Warto zrobić wtedy podstawowe badania lekarskie. Przyczynami wypadania rzęs są między innymi: zaburzenia hormonalne, menopauza, choroby oczu i skóry wokół nich, łysienie, chemioterapia, niedobór witamin, stres, używki, pasożyty. Możemy próbować z nimi walczyć, a nawet całkowicie je wyeliminować. Do profesjonalnej kuracji zapobiegającej wypadaniu rzęs warto włączyć również preparaty pielęgnacyjne lub wypróbować kilka urodowych trików.
Powszechnym sposobem pielęgnacji rzęs jest stosowanie olejku rycynowego. Dostępny jest w aptekach, w butelkach różnej wielkości. Płynu używać można także do wzmacniania włosów i odżywienia skóry głowy. Szczoteczką ze starej maskary lub patyczkiem kosmetycznym wystarczy nałożyć olejek rycynowy na rzęsy. Ale uważaj: olejek rycynowy ze względu na gęstą konsystencję może spływać do oczu i wywoływać podrażnienia; w skrajnych przypadkach może prowadzić do wypadania rzęs i włosów.
Najpopularniejszą metodą pielęgnacji, i co ciekawe wydłużania, zagęszczania i wzmacniania rzęs, jest odżywka do rzęs. Kosmetyk taki działa uniwersalnie. Dlaczego? Może być stosowany zarówno na rzęsy, jak i na brwi. Co więcej odżywka do rzęs stymuluje rzęsy do wzrostu na długość i grubość, regeneruje i przyciemnia kolor. Aplikacja jest banalna: pędzelkiem, który przypomina ten z eyelinera, maluje się kreskę wzdłuż linii rzęs. Produkt natychmiast wchłania się i odżywia cebulki rzęs. Pierwsze efekty widać już po dwóch tygodniach, a ostateczne – po miesiącu. Zobaczysz, że tusz do rzęs stanie się zbędnym kosmetykiem.
A w jaki sposób zapobiegać wypadaniu rzęs? Pamiętaj o prawidłowym demakijażu. Nigdy nie pocieraj zbyt mocno skóry powiek i rzęs – możesz doprowadzić do podrażnienia delikatnych okolic oczu i uszkodzenia rzęs. Co zatem zrobić? Na płatek kosmetyczny nałóż płyn do demakijażu, piankę lub żel, dociśnij do skóry i poczekaj aż maskara lub cienie do powiek rozpuszczą się. Następnie zastosuj łagodzący lub nawilżający tonik i krem na noc. Twoje rzęsy będą ci wdzięczne za to, że o nie dbasz!
Dodaj komentarz