Ile ich znasz? Składniki kosmetyków roślinnego pochodzenia

W kosmetykach powszechnie stosuje się składniki pochodzenia roślinnego. Są popularne ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i przeciwalergiczne. Używa się ich do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Jak działają i które z nich są najlepsze?

Czym są składniki aktywne w kosmetykach?

Składniki aktywne kosmetyków są związkami, które powodują pojawienie się reakcji biochemicznych, fizycznych i chemicznych. Oddziałują na fizjologię skóry, jej przydatków i błon śluzowych. Składnikami aktywnymi w kosmetykach mogą być substancje odzwierzęce, mineralne i roślinne. Do tych ostatnich zalicza się między innymi:

  • olejki eteryczne,
  • balsamy i żywice,
  • witaminy i składniki mineralne,
  • ceramidy,
  • węglowodany,
  • białka,
  • kwasy tłuszczowe.

OLEJKI ETERYCZNE

To lotne mieszaniny różnych kilkudziesięciu lub kilkuset związków chemicznych. Mają przyjemny aromat, na który wpływa składnik występujący w największej ilości. Olejki mają płynna konsystencję i różne zabarwienie. Są trudno rozpuszczalne w wodzie, ale dobrze mieszają się z tłuszczami. Znajdują się we wszystkich częściach rośliny, a ich największa ilość występuje w kwiatach do godzin przedpołudniowych. Olejki eteryczne wykazują pozytywne działanie na cały organizm człowieka i mają wszechstronne działanie.

BALSAMY I ŻYWICE

  • Balsamy są wydzielinami roślin, przeważnie drzew. Do produkcji kosmetyków stosuje się: balsam peruwiański (ma właściwości wybielające, odkażające i wygładzające) i ladanum (stosowany jako środek zapachowy).
  • Żywice natomiast to wydzieliny niektórych roślin zawierających wiele związków. Żywica wydostaje się na zewnątrz po uszkodzeniu tkanki rośliny i po kontakcie z powietrzem zastyga. Ma działanie przeciwzapalne, ściągające i przyspieszające proces gojenia się ran. W kosmetologii używa się głównie żywicy świerkowej, sosnowej, mirry i bursztynu.

WITAMINY I SKŁADNIKI MINERALNE

Te pierwsze są związkami niezbędnymi do poprawnego funkcjonowania organizmu. Najlepszym źródłem witamin są świeże owoce i warzywa. Te drugie zaś to składnik struktur narządów i pełnią w nich określone funkcje.

CERAMIDY

Są głównym elementem budowy cementu międzykomórkowego warstwy rogowej naskórka. Wraz z wiekiem ich ilość się zmniejsza, co powoduje utratę jędrności skóry i powstawanie zmarszczek. Ceramidy stosowane w kosmetyce pozyskuje się z soi, ogórecznika lub pestek dzikiej róży. Ich najważniejszymi funkcjami są:

  • łagodzenie skutków procesu starzenia się skóry,
  • zmniejszenie widoczności zmarszczek,
  • poprawienie napięcia i elastyczności skóry,
  • wpływ na prawidłowe złuszczanie się naskórka,
  • zapewnienie skórze właściwego nawilżenia.

WĘGLOWODANY

To inaczej cukry, czyli związki, które powstają w strukturze roślin podczas fotosyntezy. Są składnikiem nawilżającym w kosmetykach, bo doskonale zatrzymują wodę w organizmie. Najczęściej stosuje się: glukozę, sorbitol, skrobię, gumę arabską i gumę guar.

BIAŁKA

Składają się zarówno na rośliny, jak i na organizm człowieka. Są stworzone z małych cząsteczek – aminokwasów. A te mają działanie nawilżające i chroniące skórę przed przedwczesnym starzeniem.

KWASY TŁUSZCZOWE

Kwasy tłuszczowe dzieli się na nasycone i nienasycone. Ich zadaniem jest: odżywienie, nawilżenie i zregenerowanie skóry. Mają także inne właściwości: łagodzą podrażnienia, przyspieszają gojenie się ran, spowalniają procesy starzeniowe i działają przeciwalergicznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *