Koloryzacja włosów to zabieg bliski niemal każdej kobiecie. Nawet jeśli nie chcemy zmieniać drastycznie koloru włosów – często pragniemy nieco ożywić nasz naturalny odcień, wybierając farbę „ton w ton”. Włosy po farbowaniu wyglądają cudownie, a ten stan możemy zachować dłużej, pod warunkiem że koloryzacja będzie przeprowadzona prawidłowo, a po niej zapewnimy włosom odpowiednią pielęgnację. Jeśli chcesz poznać tajniki doskonale przeprowadzonej koloryzacji włosów w domu – zapraszamy do lektury.
Jak działa farbowanie włosów?
Jak to się dzieje, ze włos ulega zafarbowaniu, a kolor jest w stanie utrzymać się w jego wnętrzu?
Wszystko dzięki łuskom keratynowym na powierzchni włosów. Nie są one widoczne gołym okiem, ale bywa, ze można je wyczuć przesuwając palcem od dołu włosa ku górze. Jeśli wyczujesz szorstkość oznacza to, ze Twoje włosy mają mocno rozchylone łuski. Te osłonki włosa fachowo nazwane są cuticulą.
Cuticula chroni włosy przed zniszczeniem, toksynami, promieniowaniem UV i utratą wody z wnętrza. Kiedy chcesz zmienić kolor włosów, cuticula musi”wpuścić” cząsteczki farby do wnętrza. Aby rozchylić jej łuski i usprawnić koloryzację – farby wyposażone są w amoniak. Ma on zasadowy odczyn, co ułatwia koloryzację i sprawia, że kolor wnika głęboko w struktury pasm.
Jak przygotować włosy do farbowania?
Wielu profesjonalistów, umawiając nas na zabieg koloryzacji włosów zaleca, aby mnie j więcej 2 tyg przed zabiegiem maksymalnie nawilżać włosy. Amoniak zawarty w farbach mocno wysusza bowiem włosy, dlatego jeśli nie chcesz, aby straciły one swe nawilżenie i nie uległy drastycznemu pogorszeniu – tydzień, lub dwa tygodnie przed farbowaniem sięgaj częściej po nawilżające maski do włosów, odżywki i hydrolaty. Do nawilżania włosów idealnie nadają się humektanty, czyli składniki wiążące i zatrzymujące cząsteczki wody. Wybieraj zatem kosmetyki do włosów, które zawierają glicerynę, miód panthenol, aloes, mocznik.
Zanim nałożysz farbę na włosy pamiętaj też, że farbuje się (najczęściej) suche włosy, a najlepiej lekko…przetłuszczone. Wówczas sebum stanowi skuteczną, naturalna ochronę włosa, która ułatwia koloryzację a jednocześnie chroni całą strukturę włosa.
Jak samemu farbować włosy krok po kroku?
- Przygotuj ręcznik lub pelerynę fryzjerską, rękawiczki, czepek fryzjerski, tłusty krem i waciki oraz mleczko do demakijażu.
- Ubierz się w odzież, której nie będzie ci szkoda w razie poplamienia
- Okryj ramiona ręcznikiem lub peleryną
- Wymieszaj ze sobą składniki farby i pamiętaj o tym, żeby uważnie przeczytać ulotkę dołączoną do farby.
- Rozczesz włosy, a skórę przy linii włosów (na czole, za uszami, na karku itd.) posmaruj obficie półtłusty kremem, który zabezpieczy skórę przed poplamieniem i zafarbowaniem. Krem pozwoli tez łatwiej usunąć farbę ze skóry.
- Zacznij nakładać farbę – najlepszym do tego „narzędziem” okazuje się…szczoteczka do zębów. Nakładaj farbę pasmami, zaczynając od skóry głowy aż po same końce. Jeśli nadmiar farby poplami Ci skórę – natychmiast przetrzyj to miejsce wacikiem nasączonym płynem do demakijażu.
- Gdy już pokryłaś całe włosy – okryj głowę czepkiem foliowym i trzymaj farbę tak długo, jak zaleca producent. Nigdy nie przetrzymuj farby dłużej – możesz zmienić jej odcień i zniszczyć włosy.
- Przed spłukaniem farby delikatnie wmasuj ją we włosy (możesz to zrobić lekko zwilżonymi rękawicami, aby zaschnięte skrzepy barwnika zmiękły i dały się z łatwością spłukać)
- Czas na spłukanie farby wodą: polewaj włosy dopóty, dopóki woda nie stanie się całkiem czysta.
- PAMIĘTAJ! Jeśli masz odrosty, to w pierwszej kolejności musisz je pokryć warstwą farby, odczekać kilka minut i dopiero nałożyć miksturę na całe włosy.
Jak dbać o farbowane włosy po zabiegu koloryzacji?
Odpowiednia pielęgnacja włosów farbowanych może zmniejszyć ich uszkodzenia i pomoże dłużej zachować piękny kolor. Jak to zrobić?
Mycie włosów po farbowaniu
Najlepiej, jeśli farbowane świeżo włosy „przetrzymasz” bez mycia do 48 godzin. Wówczas kolor będzie dłużej się trzymał, ponieważ cząstki farby mają więcej czasu, aby „wbudować się” w strukturę włosa. Do ostatniego płukania włosów używaj chłodnej wody, która domknie łuski włosa i sprawi, że ten lepiej utrzyma nałożony odcień. Chłodna woda nie tylko utrzymuje kolor włosów, ale również substancje odżywcze, które wnikają we włosy podczas mycia i odżywiania balsamem.
Kosmetyki do farbowanych włosów
Włosy farbowane oprócz substancji regenerujących i odżywczych potrzebują też składników, które pielęgnują kolor i zapobiegają wypłowieniu odcienia. Dlatego do ich pielęgnacji stosuj specjalne linie kosmetyczne, które są dedykowane właśnie włosom farbowanym. Jeśli zależy Ci na ich wzmocnieniu, sięgnij po szampon z keratyną – doskonale uzupełni wszelkie ubytki na powierzchni włosa. Ważnym produktem jest również odpowiednia odżywka oraz maska – najlepiej jak najbardziej naturalna, pozbawiona komedogennych substancji typu SLS.
Farbowane włosy powinny otrzymać pielęgnację na najwyższym poziomie – warto nabyć dobrej jakości olejek do włosów i olejować je minimum raz w tygodniu – wówczas pasma nie przesuszą się ani nie wypłowieją. Olejki dbają też o skórę głowy i cebulki, oraz zapobiegają przesuszaniu się końców. Pamiętaj, że pasma po farbowaniu mogą mieć wyższą porowatość niż zazwyczaj. Szukaj zatem olejów do włosów wysokoporowatych lub średnioporowatych.
Dodaj komentarz