Pielęgnacja włosów wiosną to walka o odbudowanie zgliszczy, które pozostawiła po sobie zima. Suchość, rozdwojone końcówki i wypadające włosy to tylko niektóre z problemów pojawiających się wraz z odejściem mrozów. Czy wiesz, jak zregenerować włosy po zimie?
Potrzeby włosów zmieniają się w zależności od pory roku, dlatego że zmieniają się ich problemy. Jedna z najcięższych dla naszych włosów pór roku to zima – niskie temperatury i wilgoć na zewnątrz, a także suche powietrze w pomieszczeniach nie służą włosom. Podobnie jak dieta uboga w świeże owoce i warzywa, czyli źródło mikro- i makroelementów. Zimą trudno dostarczyć włosom potrzebne składniki odżywcze, co odbija się na ich zdrowiu i wyglądzie wiosną.
Wiosna dla włosów, czyli piętrzące się problemy
Bez dwóch zdań po zimie włosom potrzebna jest regeneracja. Ogrzewanie wysusza powietrze, a to powoduje, że włosy zaczynają nadmiernie tracić wodę. Stają się suche, łamliwe i kruche. Mogą się rozdwajać, a wówczas jedynym ratunkiem jest ścięcie ich na krótko.
Największym wrogiem włosów są oczywiście także niekorzystne zmiany temperatur. W pomieszczeniach jest bardzo ciepło, podczas gdy na zewnątrz temperatura spada często sporo poniżej zera. Osłabiają się mieszki włosowe, a gruczoły łojowe zaczynają wariować i produkować więcej łoju niż zwykle. To dlatego włosy zimą częściej się przetłuszczają.
Kosmykom nie służy także noszenie czapek, częste związywanie włosów, uboga w witaminy i minerały dieta, a także ogólne osłabienie organizmu. Obniżona odporność to większe prawdopodobieństwo nasilonego łupieżu, ponieważ łatwiej o infekcję skóry głowy.
Wymęczone zimowymi zmaganiami włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Przyda się im odrobina delikatności po starciach ze suwakami kurtek, szarpiącymi szczotkami i elektryzującymi ubraniami. Co zrobić, żeby zregenerować włosy po zimie?
PIELĘGNACJA WŁOSÓW PO ZIMIE
Wiosna to czas, w którym wszystko odżywa po zimowym letargu. Podobnie może stać się z naszymi włosami, o ile zapewnimy im odpowiednie składniki odżywcze i ochronę.
Pkt 1. Nawilżaj włosy
Włosy po zimie cierpią przede wszystkim na brak nawilżenia. Jednym z pierwszych kroków powinno być dostarczenie im niezbędnej ilości wody. Jak to zrobić? Niestety nie wystarczy ich zmoczyć, bo sama woda nie nawilża. Do tego zadania sprawdzą się odżywki i maski humektantowe, czyli zawierające składniki wiążące wodę we włosie. Wiosną warto szukać w składzie kosmetyków miodu, aloesu, kwasu hialuronowego, mocznika albo panthenolu.
Pkt 2. Jedz nowalijki
Wiele można dać włosom odpowiednią pielęgnacją, ale będzie ona mało efektywna, jeśli nie zadbamy o ich kondycję od wewnątrz. Dla nawodnienia włosów warto pić dużo wody, a odżywienie zapewni zdrowa dieta. Skoro pasma potrzebują witamin z grupy B, witaminy A, cynku, krzemu i innych składników odżywczych, szukajmy produktów z takim zestawem składników. Najlepsze źródło to nowalijki, czyli młode warzywa dostępne tylko wiosną.
Pkt 3. Rób olejowanie
Są takie substancje, które nałożone już w niewielkich ilościach zapewniają włosom odżywienie, chronią przed utratą wilgoci, dodają blasku i miękkości – olejki. Jeśli zastanawiamy się, jak zregenerować włosy po zimie, olejowanie na ciepło lub na zimno będzie odpowiednią metodą. Olejki świetnie się wchłaniają, otulają każde pasmo delikatnym filmem, a wtarte w skalp regulują pracę gruczołów łojowych i wzmacniają włosy. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni olejek.
Pkt 4. Ogranicz SLS
Kosmetyki z substancjami myjącymi typu SLS oraz SLES nie są mile widziane w wiosennej kosmetyczce. Chodzi przede wszystkim o to, że w nadmiarze mogą osłabiać naturalną barierę hydrolipidową, wysuszać włosy i podrażniać skórę głowy. Wiosną włosy z pewnością podziękują za kosmetyki o naturalnym składzie, które nie zawierają substancji szkodliwych, są bogate w humektanty, emolienty i proteiny. Po zimie warto sięgać po delikatne szampony do włosów.
Pkt 5. Zetnij końcówki
Jedyna rada na rozdwojone końcówki to… podcięcie włosów. Nie istnieje żaden produkt, który byłby w stanie je skleić, bo trwałych uszkodzeń nie da się po prostu odbudować. Zanim zaczniemy jakiekolwiek działania pielęgnacyjne, musimy skrócić włosy i nadać fryzurze odpowiedni kształt. Wówczas nie będą się elektryzowały i puszyły.
Pkt 6. Nie stylizuj
Włosy po zimie potrzebują oddechu i delikatności, dlatego codzienna stylizacja nie jest dobrym pomysłem. Tymczasowe odstawienie kosmetyków stylizujących, suszarki, prostownic i lokówki na pewno będzie korzystne dla włosów. Nie obciążane, nie posklejane i zostawione luźno włosy z pewnością szybciej odzyskają dobrą formę i przestaną wypadać w nadmiarze.
Pkt 7. Zrób im saunę
Najlepszy sposób regeneracji to sauna na włosy, którą można wykonać w domu, choć znajduje się też w ofercie wielu gabinetów fryzjerskich. Domowa wersja to olejowanie włosów na ciepło i przykrycie ich ciepłym ręcznikiem na minimum kwadrans, aby przekazać im jak najwięcej składników odżywczych. W salonie fryzjerskim sauna na włosy wygląda podobnie, z tym że na pasma nakłada się specjalne przygotowaną mieszankę substancji odżywczych. Następnie trzeba spędzić chwilę pod fryzjerską suszarką, która czasami wytwarza dodatkową mgiełkę ozonową.
Dodaj komentarz