Pielęgnacja anti-pollution. Jak chronić się przed smogiem?

Czy czujesz, że twoja skóra jest czasami sucha, ściągnięta i podrażniona? To możliwe. Każdego dnia bombardują ją setki zanieczyszczeń i toksyn, które osłabiają jej kondycję. Poznaj pielęgnację anti-pollution i sprawdź, jak się przed nimi chronić.

Jeszcze do niedawna naszym jedynym wrogiem było promieniowanie UVA i UVB. Dziś pojawia się nowy przeciwnik – smog.

Coraz częściej docierają do nas informacje, że zanieczyszczenie powietrza wzrasta. Zwłaszcza w dużych miastach stężenie szkodliwych substancji we wdychanym powietrzu jest bardzo wysokie. Cierpimy na nich nie tylko my, ale również nasza skóra, a nawet włosy.

Warto wiedzieć, jaki jest wpływ smogu na skórę i włosy, a także, jak się chronić przed zanieczyszczeniami. Tylko, jeśli poznamy wroga, będziemy mogli z nim skutecznie walczyć i zawalczyć o swoje piękno.

Jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na stan skóry i włosów? 

Nie warto lekceważyć smogu! To niewidzialny (choć często wyczuwalny) przeciwnik, który atakuje komórki naszej skóry i włosów, niszcząc je i utrudniając regenerację.

Zanieczyszczenia przyspieszają procesy starzenia się – skóra traci elastyczność, wysusza się i staje ziemista. Toksyny wywołują stres oksydacyjny i niszczą kolagen, a także utrudniają przepływ wartościowych składników np. kwasu hialuronowego. W efekcie pojawiają się podrażnienia i stany zapalne, a w najgorszym przypadku również choroby naskórka. Szkodliwe cząsteczki  są na tyle małe, że z łatwością przenikają do głębszych warstw skóry, powodując jej nieodwracalne szkody.

Włosy również cierpią przez zanieczyszczenia, które przede wszystkim wywołują podrażnienia skóry głowy. Osłabiają się cebulki i zdolność do regeneracji, przez co pasma są mniej elastyczne, łamliwe, podatne na rozdwajanie, pozbawione blasku i szorstkie. W dłuższej perspektywie możemy też tracić ich zdecydowanie więcej niż zwykle.

Czy pielęgnacja anti-pollution skutecznie chroni przed zanieczyszczeniami?

W ostatnio czasie bardzo modne stały się produkty anti-pollution, które mają nas ochronić przed szkodliwym wpływem zanieczyszczeń, docierających do nas ze wszystkich stron. Czy tego typu kosmetyki antysmogowe i pielęgnacja anti-pollution mają sens?

To zupełnie nowy kierunek w pielęgnacji i kosmetologii, ale zdecydowanie potrzebny – nie jesteśmy w stanie schować się przed zanieczyszczeniami i ich unikać, ale możemy się chronić. Tylko profilaktyka i ochrona jest w stanie zminimalizować szkodliwe skutki działanie zanieczyszczeń. A zadania kosmetyków anti-pollution to właśnie:

  • ochrona przed cząsteczkami smogu;
  • neutralizacja toksyn i wolnych rodników;
  • wzmacnianie naturalnej bariery ochronnej;
  • pobudzanie regeneracji i odnowy komórkowej.

Jakie kosmetyki anti-pollution są najlepsze i jak chronić skórę przed smogiem?

Jeśli chcemy się skutecznie ochronić przed smogiem i zanieczyszczeniami, musimy wybrać odpowiednie kosmetyki. Nie wszystko, co ma na etykiecie dopisek „anti-pollution”, faktycznie nas chroni – dobry kosmetyk anti-pollution musi mieć odpowiedni składnik.

Warto wybierać produkty, które zawierają:

  • przeciwutleniacze,
  • substancje filmotwórcze,
  • emolienty (oleje),
  • filtry przeciw UV,
  • substancje antyalergiczne.

Stosowanie kosmetyków chroniących przed smogiem to dobry, ale nie jedyny sposób. Możemy ograniczyć szkodliwe działanie zanieczyszczeń na naszą skórę i włosy za pomocą dodatkowych działań – grunt to regularna ochrona, wzmacnianie i odżywianie. Co warto stosować?

Doskonały wybór to naturalne olejki kosmetyczne. Wzmacniają barierę hydrolipidową skóry, są naturalnymi filtrami UV, zawierają antyoksydanty i minimalizują szkodliwe działanie metali ciężkich, dzięki czemu są dla włosów i skóry niczym tarcza ochronna.

Mogą zastąpić krem do twarzy, bo zwalczają wolne rodniki i potęgują ochronę przed zanieczyszczeniami, dzięki czemu skóra dłużej zachowuje młody wygląd. Z kolei olejowanie włosów wzmacnia naturalną zdolność do regeneracji i chroni, zapewniają pasmom miękkość, gładkość i zdrowy blask na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *