Jak i gdzie przechowywać kosmetyki, aby służyły nam jak najdłużej?

Kosmetyki… Niby likwidują trądzik, wygładzają zmarszczki, rozjaśniają przebarwienia, a tak naprawdę są bardzo wrażliwe na światło, wilgoć i niskie lub wysokie temperatury. Czy na pewno wiesz, jak i gdzie je przechowywać, aby służyły nam jak najlepiej i najdłużej?

Właściwe przechowywanie kosmetyków to wcale nie taka prosta sprawa. Czy wiedziałaś, że twoje kremy, maseczki, podkłady źle znoszą skrajne temperatury, światło i wilgoć? Nie lubią także, gdy wkładamy do nich brudne palce lub nieoczyszczone aplikatory. Jeśli chcesz, aby produkty pielęgnacyjne i kolorowe służyły ci jak najdłużej, przechowuj je w odpowiednim miejscu i przez określony czas. Jeżeli znalazłaś kosmetyki, których data ważności dawno się skończyła, natychmiast je wyrzuć. One już ci nie pomogą. Ba, mogą nawet zaszkodzić. Takie produkty rozpoznasz po wodnistej konsystencji, nieprzyjemnym zapachu i nieprawidłowym działaniu.

Większość z nas trzyma kosmetyki w łazience. Bo jest wygodnie, bo zaraz po kąpieli możesz ich użyć, bo nie każda z nas ma w sypialni miejsce na toaletkę. Jeżeli ty też tak robisz, to popełniasz poważny błąd. Dlaczego? Otóż w łazience jest wilgotne powietrze, wysoka temperatura i mnóstwo bakterii. Takie warunki powodują, że kosmetyki o wiele szybciej tracą swoje właściwości. Niestety konserwanty nie są w stanie w 100% ochronić ich przed drobnoustrojami, które przenosimy potem na naszą skórę. W łazience powinny zatem znajdować się te produkty, które zużywamy bardzo szybko. Będą to: pasta do zębów, kosmetyki do demakijażu, żel pod prysznic, balsam do ciała.

Kosmetyki, tak jak i żywność lub leki, mają datę ważności. Przeważnie jest to 30 miesięcy od dnia produkcji. Kosmetyki, których okres przydatności jest krótszy, są odpowiednio oznakowane. Informuje o tym skrót PAO (Period After Opening) oraz liczba wskazująca miesiące i literka M (6 M, 12 M, 24 M). Pamiętaj także, że kosmetyki naturalne mają bardzo krótką datę ważności; są to zazwyczaj trzy miesiące. Na opakowaniach produktów znajdziesz też informację o dacie produkcji i numerze serii. Jeżeli na powierzchni kremu pojawił się ciemny osad, w perfumach nie wyczuwasz już kwiatowych aromatów, a podkład rozwarstwił się, oznacza to, że dany kosmetyk jest przeterminowany. Nie zastanawiaj się ani chwili dłużej, tylko wyrzuć go. To świetny pretekst, by iść na zakupy, czyli coś, co kobiety lubią najbardziej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *