Czy rzęsy mogą siwieć? Siwienie rzęs – przyczyny, zapobieganie

Rzęsy to włosy – nieco sztywniejsze, krótsze, ale zbudowane w taki sam sposób. jak te na naszej głowie. I tak samo jak one mogą siwieć. Jakie są przyczyny siwienia rzęs? Jak temu zapobiegać? Co zrobić, gdy siwe rzęsy już się pojawią? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Charakterystyczną cechą włosów jest to, że nie zostają z nami na całe życie. Nieważne, czy wyrastają na głowie, czy są to włoski na twarzy, czy właśnie rzęsy, mają swój cykl życia. Rosną, potem wypadają, a w ich miejsce pojawiają się nowe. Mogą też siwieć i, co ciekawe, dotyczy to również rzęs.

Dlaczego rzęsy siwieją?

Powodów może być wiele. Warto jednak pamiętać, że jest to proces całkowicie naturalny i nie ma się czemu dziwić.

Przede wszystkim wraz z wiekiem rzęsy osłabiają się, spada ich potencjał regeneracyjny, cebulki słabną. Im jesteśmy starsi, tym większa szansa, że każda kolejna rzęsa będzie nie tylko cieńsza i podatniejsza na wypadanie, ale też jaśniejsza. Mniejsza ilość pigmentu we włosach to naturalne zjawisko u osób starszych, choć rzęsy siwieją później niż włosy na głowie.

Przyczyny siwienia rzęs

  • (Jak wyżej) Starzenie się organizmu
  • Przewlekły stres i zmęczenie.
  • Niedobór witamin i minerałów.
  • Niektóre choroby np. bielactwo, anemia.
  • Źle wykonane zabiegi kosmetyczne.
  • Nadmiar toksyn w organizmie.

Czy da się zapobiec siwieniu rzęs?

Oczywiście, że się da. Przede wszystkim warto dbać o ich regularne odżywianie i nawilżanie, aby były mocne i pełne witalności niezależnie od wieku. Pomóc mogą w tym odżywki do rzęs i naturalne olejki np. olej rycynowy. Stosowanie ich w profilaktyce przeciwko siwieniu rzęs to dobre posunięcie.

Warto też unikać tego, co może być przyczyną siwienia rzęs. Rzućmy palenie, odżywiajmy się zdrowo, pamiętajmy o odpoczynku i nie stresujmy się tak bardzo.

Co zrobić, gdy mamy siwe rzęsy?

W sytuacji, gdy zauważymy już u siebie siwe rzęsy, jest za późno na profilaktykę. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Jest kilka sposobów na przywróceniem rzęsom naturalnego koloru.

Najważniejsze, aby pamiętać, że NIE WOLNO WYRYWAĆ SIWYCH RZĘS. Jeśli zaczniemy je usuwać mechanicznie, możemy podrażnić powiekę, a w konsekwencji wywołać zapalenie mieszków włosowych. W najgorszym wypadku na miejscu wyrwanej rzęsy nie wyrośnie już więcej żaden włosek. W najlepszym nowa rzęsa się pojawi, ale będzie tak samo pozbawiona koloru.

Sposoby na siwe rzęsy

  • Maskara – najprościej pokryć rzęsy tuszem i ukryć w ten sposób siwiejące włoski, ale jest to metoda tymczasowa, której efekty utrzymują się tylko do momentu, gdy nie zrobimy demakijażu.
  • Henna – nieco trwalszy jest efekt po farbowaniu rzęs henną, ponieważ ona nadaje im kolor na co najmniej kilkanaście dni, a czasami nawet 3-4 tygodnie, trzeba jednak stosować ją ostrożnie i pod czujnym okiem kosmetyczki.
  • Serum – bardzo dobrym sposobem jest regularne stosowanie odżywki do rzęs, która wzmacnia cebulki, odżywia, nawilża i rewitalizuje, a zregenerowane rzęsy to rzęsy pełne blasku i koloru.
  • Olejek – zamiast serum można zastosować też olejek, który nakładamy na rzęsy regularnie może je wzmocnić, zagęścić i przyciemnić, zwłaszcza gdy jest to popularny olej rycynowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *