Długie, zdrowe, mocne i gęste… Właśnie takie powinny być kobiece rzęsy. Ale czy możliwe jest uzyskanie takiego wyglądu bez maskary zwiększającej objętość, sztucznych rzęs, suplementów diety i drogich zabiegów kosmetycznych? Okazuje się, że tak! Poznaj najnowsze metody pielęgnacji rzęs.
Rzęsa – a co to takiego?
Aby móc lepiej zadbać o rzęsy, najpierw należy poznać ich budowę, funkcje i właściwości. Rzęsy wyrastają z powiek górnych (jest ich tam od 150 do 250 sztuk) i powiek dolnych (od 50 do 150 sztuk). Długość rzęs górnych wynosi od 8 do 12 mm, a rzęs dolnych od 6 do 8 mm. Rzęsom Matka Natura powierzyła bardzo ważne zadanie: ochronę oczu przed małymi owadami i zanieczyszczeniami. Co jeszcze o rzęsach powinnyśmy wiedzieć? Wzrost rzęsy zamyka się w trzech fazach: anagenie, katagenie i telogenie. Podczas anagenu dochodzi do intensywnego wzrostu rzęs, który trwa do trzech tygodni. Katagen to okres kurczenia się mieszków włosowych. W telogenie natomiast rzęsy obumierają i wypadają. Jeżeli chcesz, aby twoje rzęsy były dłuższe, zdrowsze i mocniejsze, musisz przedłużyć pierwszą fazę, anagen. Jak tego dokonać?
Po pierwsze, zapobiegaj. Pamiętaj, aby nie dopuścić do uszkodzenia rzęs i nadmiernego ich wypadania. O wiele łatwiej jest pielęgnować rzęsy, niż martwić się ich brakiem lub poddawać się zabiegom lekarskim mającym na celu przywrócenie dawnego wyglądu. Dlatego używaj odpowiednich dla twojej cery kosmetyków myjących, kolorowych i tych do demakijażu; nie pocieraj mocno oczu podczas usuwania makijażu; staraj się wystrzegać zalotki (ten gadżet naprawdę może osłabić, a nawet wyrwać rzęsy); jeżeli jesteś alergikiem, zrezygnuj z doklejania sztucznych rzęs i wykonywania innych zabiegów kosmetycznych; nigdy nie podcinaj rzęs; nie śpij w pełnym makijażu; często wymieniaj tusz do rzęs. To tylko część zasad, które pomogą ci w pielęgnacji rzęs. Powinny być traktowane przez ciebie jako najważniejsze.
Po drugie, odżywka do rzęs. To ostatnio bardzo popularne kosmetyki do pielęgnacji rzęs. Ich głównym zadaniem jest stymulowanie nowych rzęs do wzrostu, a mieszków włosowych i cebulek rzęs do wydajniejszej pracy. Co więcej, odżywka do rzęs wpływa na długość, grubość i objętość rzęs. Przyczynia się także do wzmocnienia, regeneracji i odbudowy uszkodzonych rzęs, nawilża, podkręca i nabłyszcza włoski. Plusem takich kosmetyków jest to, że dbają nie tylko o rzęsy; pielęgnują również skórę powiek. Kuracja odżywką do rzęs trwa zazwyczaj około sześciu miesięcy. Pierwsze rezultaty zauważalne są już po 14 dniach, a końcowe po dwóch miesiącach. Do aplikacji służy cienki pędzelek, za pomocą którego dostarcza się składniki odżywcze wprost do cebulek rzęs. Dzięki odżywce do rzęs twoje oczy będą większe, a spojrzenie – ładniejsze.
Po trzecie, kosmetyki naturalne i inne preparaty. Podobno kosmetyki naturalne są najlepsze dla ludzkiego organizmu. Może to i prawda. Ale czy są równie skuteczne? Substancje pochodzące ze środowiska naturalnego potrafią pielęgnować i odżywiać skórę twarzy oraz rzęsy i włosy. Posiadają działanie nawilżające, regenerujące i nabłyszczające. Działają jednak o wiele wolniej niż składniki zawarte np. w odżywce do rzęs. Do pielęgnacji rzęs poleca się również liczne olejki i wazelinę. Mają one jednak takie same właściwości, jak kosmetyki naturalne; wazelina natomiast mogłaby sklejać rzęsy i uniemożliwiać nakładanie maskary. Który sposób pielęgnacji rzęs przypadnie ci do gustu?
Dodaj komentarz