Jak mieć piękny uśmiech i zdrowe zęby? To proste! Wystarczy, że po każdym posiłku będziesz używała szczoteczki do zębów. A którą wybrać? Możesz zdecydować się na szczoteczkę elektryczną lub na szczoteczkę soniczną.
Po co myć zęby?
Zęby myje się nie tylko po to, żeby zachwycać pięknym uśmiechem i czarować facetów, lecz także po to, by być zdrowym. Czy wiedziałaś, że stan uzębienia wpływa na kondycję całego organizmu? Jeżeli jest naprawdę zły, to możesz nabawić się takich chorób, które wcale nie muszą kojarzyć ci się z chorobami dziąseł lub zębów. Należą do nich: nadciśnienie, choroby układu krążenia, stany zapalne uszu i oczu, choroby nerek, alergie, nowotwory, zaburzenia emocjonalne.
A jak to jest ze szczotkowaniem zębów? Należy robić to po każdym posiłku i przez kilka minut. W ostateczności zęby można myć dwa razy dziennie. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, to należy wziąć gumę do żucia. Jaki cel ma szczotkowanie? Podczas tej czynności usuwana jest płytka nazębna złożona z resztek jedzenia, bakterii i innych zanieczyszczeń, które osadzają się w ciągu dnia.
Jak szczotkować zęby?
Zęby należy szczotkować przez około dwie minuty. Do usunięcia płytki nazębnej wystarczy tak naprawdę niewielka ilość pasty. Najpierw należy wyszczotkować zewnętrzną część górnego łuku zębowego, a potem część dolną. Tak samo postępujemy przy myciu pozostałych części zębów. Powierzchnie styczne zębów należy wyczyścić za pomocą nici dentystycznych. Na koniec trzeba umyć język i wypłukać jamę ustną płynem antybakteryjnym.
Szczoteczka soniczna vs szczoteczka elektryczna
Końcówki szczoteczek sonicznych przypominają te tradycyjne. Jednak w przeciwieństwie do nich poruszają się w górę i w dół nawet 4200 razy na minutę. Tego typu urządzenia myją zęby w sposób polecany przez dentystów, czyli przez „wymiatanie” zanieczyszczeń. Lepsze modele szczoteczek sonicznych emitują fale dźwiękowe, dzięki którym możliwe jest dokładniejsze umycie szczelin pomiędzy zębami. Mówimy wtedy o szczoteczkach ultradźwiękowych.
Szczoteczki elektryczne potrafią wytwarzać nawet 10 tysięcy obrotów na minutę. Dzięki temu usuwają więcej zanieczyszczeń i lepiej czyszczą zęby niż tradycyjne szczoteczki. Dodatkowo masują dziąsła, pobudzając krążenie krwi. Wykonują kilka rodzajów ruchów: pulsacyjne (do przodu i do tyłu), rotacyjne (obrotowe), oscylacyjne (na lewo i na prawo), oscylacyjno-pulsacyjne i oscylacyjno-rotacyjne.
Dodaj komentarz