Puder – rodzaje i właściwości. Który z nich jest najlepszy?

Każda z nas ma go w kosmetyczce. Może być sypki, w kamieniu, transparenty i mineralny. Tak, chodzi o puder. Czy wiesz, jakie właściwości ma ten produkt? Przeczytaj ten tekst, a dowiesz się, jaki rodzaj pudru jest dla ciebie najlepszy.

Puder to miałki proszek o bardzo małych drobinkach. Jego najważniejszym zadaniem jest zmatowienie skóry i utrwalenie makijażu. Poza tym, pudry chronią cerę przed promieniowaniem UV, pielęgnują i upiększają. Kosmetyk ten może być stosowany nie tylko do twarzy. Na rynku kosmetycznym są także pudry do ciała, które pochłaniają pot i nieprzyjemny zapach, a do tego chłodzą i mają działanie pielęgnacyjne. Głównymi składnikami pudrów są tlenki cynku, tytanu i glinu oraz sproszkowany jedwab, talk, magnez, wapń i wiele innych minerałów. Produkty zawierają także substancje koloryzujące i antybakteryjne.

Wyróżnia się pudry sypkie i w kamieniu. Pudry sypkie to: barwiący, transparentny, translucent i mineralny. Barwiące pudry wyrównują koloryt cery i dostosowują się do odcienia podkładu. Transparentne są produktami bezbarwnymi, przeznaczonymi do każdego rodzaju cery, bardzo trwałymi i pozbawionymi właściwości kamuflujących. Pudry translucent są idealne o utrwalenia makijażu; dają matowy efekt. Natomiast mineralne pudry mogą pełnić jednocześnie rolę podkładu. Zawierają naturalne składniki, które mają właściwości pielęgnacyjne i lecznicze.

Pudrami prasowanymi (w kamieniu) są: brązujący, mozaikowy, w postaci kulek, rozświetlający oraz wet & dry (z podkładem). Puder brązujący podkreśla naturalną opaleniznę lub ją zastępuje. Nie zatyka porów skóry, a ziemia egipska, jeden z jego składników, ma działanie lecznicze. Różnokolorowymi kosmetykami o prasowanej i utwardzonej formule nazywane są pudry mozaikowe. Podobnie jak puder w kulkach podkreśla wybrane partie twarzy. Ten ostatni dostępny jest w różowych, fioletowych, żółtych i brązowych odcieniach. Pudry rozświetlające mają za zadanie optycznie uwypuklić niektóre części twarzy. Polecane są osobom z cerą normalną i dojrzałą. Natomiast pudry wet & dry można stosować zarówno na mokro, jak i na sucho. Aplikowane na mokro przypominają podkład, zaś na sucho – utrwalają makijaż.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *