Jak powinna malować się nastolatka? Pierwszy makijaż

Przychodzi taki moment w życiu młodej dziewczyny, że decyduje się zrobić pierwszy makijaż. Mądre mamy nie zabraniają malowania, ale pomagają dobrać takie kosmetyki, które podkreślą atuty młodej skóry, a nie jej zaszkodzą.

Motywacje do sięgnięcia po kosmetyki w młodym wieku są różne. Pojawiają się np. pierwsze problemy z cerą (wypryski, zaskórniki), które dziewczyny starają się ukryć przy użyciu podkładu i pudru. Nastolatki bardzo często chcą wyglądać lepiej np. w oczach płci przeciwnej, bo to właśnie w tym czasie pojawiają się pierwsze rozterki miłosne. Dużo rzadziej, ale pojawia się też chęć upodobnienia się do swojej mamy. W którą stronę pokierować pierwsze kroki w makijażu?

Jaki jest odpowiedni czas na pierwszy makijaż?

To pytanie bardzo często zadają sobie kobiety, których córki decydują się sięgnąć po tusz lub szminkę. Nie ma konkretnej odpowiedzi. Wiadomo, że nie pozwolimy malować się pięciolatce (chyba że w formie zabawy), ale dziewczynki w wieku kilkunastu lat mogą już sięgać po kosmetyki pod okiem dorosłej osoby.

Jakich kosmetyków może używać nastolatka?

Najważniejsze, aby to nie były te produkty, których używa mama, ciocia lub babcia. Skóra młodej dziewczyny, mimo nielicznych nieczystości, jest bardzo zdrowa, elastyczna i dobrze nawilżona. Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków może jej zaszkodzić, zresztą jak kobietom w każdym wieku.

Podstawowe kosmetyki, które może stosować nastolatka:

  • podkład: tylko z naturalnymi składnikami; o bardzo lekkiej, kremowej konsystencji; nawilżający i odświeżający, niematujący;
  • róż: w pudrze lub kremie, ale o lekkiej konsystencji; w delikatnym odcieniu różu lub brzoskwini; bez rozświetlenia i perłowego blasku, raczej matowy;
  • tusz do rzęs: lekko wydłużający i podkreślający kolor oczu; niewodoodporny; o formule wzbogaconej w witaminy i składniki odżywcze;
  • pomadka do ust: nawilżająca i mocno odżywiająca; bezbarwna lub w delikatnym odcieniu różu, beżu, brzoskwini; może być w formie lekkiego błyszczyka.

Jak nie powinna malować się nastolatka?

Pierwsza zasada makijażu dla nastolatek zakłada, że młodej dziewczynie nie pasują mocne kolory i wyraziście podkreślone oczy. Nie należy pozwalać na malowanie się mocnymi cieniami, używanie eyelinerów i kredek do oczu, sięganie po czerwone szminki. Dla młodych dziewczyn na pewno niewskazane jest konturowanie. Oczywiście wszystko to nie zaszkodzi młodej cerze, o ile kosmetyki będą odpowiednie.

Wiek rządzi się jednak swoimi prawami, a wyraziste makijaże zabierają nastolatkom całą niewinność. Naturalne piękno wymaga tylko delikatnej korekty i umiejętnego podkreślenia, ale nie ukrycia się pod grubą warstwą pudru. Puder jest całkowicie niepotrzebny młodym dziewczynom, bo naturalnie skóra w tym wieku powinna się zdrowo błyszczeć. Matowa będzie wyglądała nienaturalnie i bardzo sztucznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *