Dlaczego końcówki się rozdwajają?

Jest mnóstwo przyczyn rozdwajania się włosów. To przede wszystkim uszkodzenia mechaniczne, lecz często wina leży po naszej stronie. Co niszczy włosy?

Możesz mieć grube, mocne pasma, a końcówki i tak mogą się rozdwajać. Dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego końcówki się rozdwajają?

Każdy włos zwęża się ku końcowi, dlatego właśnie końcówki są najbardziej delikatne. Łatwo je uszkodzić, ponieważ swobodnie opadają na ramiona. Wszystkie niedobory składników odżywczych czy brak nawilżenia dotyczą na początku włosów, które są oddalone od cebulek.

Nie są to jednak bezpośrednie przyczyny rozdwajania się końcówek.

Najczęstsze przyczyny rozdwajania się końcówek

1. Niezróżnicowana dieta

Styl życia, to, jak o siebie dbamy, odżywianie, picie wody – to wszystko decyduje o tym, jak wyglądamy. Jeżeli nie jemy regularnie, nasze posiłki są niezróżnicowane i niepełnowartościowe, to nic dziwnego, że włosy tego nie wytrzymują. W efekcie końcówki są rozdwojone, suche, puszące się i naelektryzowane. Ogranicz tłuste, przetworzone jedzenie na rzecz warzyw, owoców i zdrowych tłuszczy.

2. Niezabezpieczanie włosów przed wysoką temperaturą

Suszenie, prostowanie czy kręcenie włosów to ich wróg. Wysoka temperatura niszczy nawet najmocniejsze pasma. Bez odpowiedniej termoochrony nie można stylizować włosów na gorąco. Jeżeli nie zastosujemy odpowiedniego kosmetyku przed użyciem wysokiej temperatury, włosy staną się zniszczone, a najbardziej ucierpią najdelikatniejsze partie, czyli właśnie końcówki. Zawsze chroń włosy przed gorącem, a do suszenia używaj wyłącznie chłodnego nawiewu.

3. Nieodpowiednie czesanie włosów

Szarpanie, ciągnięcie… tak się dzieje, jeżeli nie dobierzesz odpowiedniej szczotki do włosów. Dobrze dobrane akcesoria i umiejętność czesania to klucz do sukcesu. Dzięki rozczesywaniu pasm od dołu do góry, nie połamiemy ich i nie wyrwiemy wraz z cebulkami. Najczęstszą przyczyną rozdwajania się końcówek są właśnie uszkodzenia mechaniczne.

4. Choroby, przewlekły stres

Na nasz wygląd i kondycję włosów czy paznokci ma znaczenie nasz organizm. Długotrwały stres, brak odporności, niektóre leki czy zmiany hormonalne wpływają niekorzystnie na wygląd pasm. Włosy są najsłabsze w okresie jesienno- zimowym, kiedy nosimy nakrycia głowy oraz wystawiamy kosmyki na niekorzystne warunki atmosferyczne.

5. Źle dobrane kosmetyki

Nieodpowiednio dobrana pielęgnacja może skutecznie zniszczyć końcówki. Produkty zawsze powinny być dopasowane do typu i rodzaju naszych włosów. Zawsze zwracaj uwagę na składy produktów. Jeżeli mają w sobie szkodliwe parabeny, wysuszające alkohole, silikony czy uczulające substancje, lepiej odstaw je na półkę. Naturalne, dobrze dobrane kosmetyki na pewno nie wysuszą włosów i nie narażą ich na rozdwajanie się.

6. Spanie w mokrych włosach

Chodzisz spać w mokrych, rozpuszczonych włosach? To błąd! Wyzbądź się tego nawyku jak najszybciej, bo to bardzo częsta przyczyna rozdwajania się końcówek. Wilgotne czy mokre włosy są bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić. Przed pójściem spać dokładnie je wysusz, a na noc zepnij w luźny kok lub warkocz, aby zminimalizować ryzyko ocierania się o pościel.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *