Baza pod makijaż. Jakie ma właściwości i jaką wybrać?

Baza pod makijaż jest jak dobrze dobrana bielizna – teoretycznie jej nie widać, ale tuszuje mankamenty i ma wpływ na to, jak wyglądamy. Czy wiesz, jakie właściwości ma baza pod makijaż i dlaczego warto ją mieć?

W kosmetycznym świecie jest jeszcze wiele tajemnic i rzeczy, które warto odkryć. Większość kobiet na co dzień sięga po podkład, korektor i puder, podczas gdy do samego makijażu twarzy można wykorzystać jeszcze rozświetlacze, róże, bronzery, korektory kolorowe itp.

Warto zwrócić uwagę też na bazy pod makijaż. Nieco zapomniane, zepchnięte na bok i rzadko wykorzystywane na co dzień. Niesłusznie, bo mają właściwości, o których warto powiedzieć więcej.

Baza pod makijaż. Czym jest?

To sekret nieskazitelnej cery modelek, które widzimy na wybiegach. Nie rozstają się z nią również makijażyści gwiazd, bo wiedzą, że to właśnie dobra baza pod makijaż zapewnia trwałość, nieskazitelny wygląd i piękne efekty.

Czym tak naprawdę jest baza pod makijaż (tzw. primer)?

To kosmetyk, który stosuje się, żeby przygotować skórę, wygładzić ją i ukryć niedoskonałości, a także przedłużyć trwałość makijażu. Nałożony przed makijażem tworzy na skórze cienki film ochronno-upiększający.

Dlaczego warto stosować bazę pod makijaż?

Ludzi można podzielić na przeciwników i zwolenników stosowania baz pod makijaż. Ci pierwsi podkreślają, że im mnie nakładamy na skórę, tym dla niej lepiej. Z kolei ci drudzy doceniają właściwości baz pod makijaż.

Warto stosować make-up primer, ponieważ:

  • pochłania nadmiar sebum i przygotowuje skórę do makijażu;
  • często zawiera lekkie silikony, które wygładzają cerę;
  • jest kosmetykiem kryjącym, a więc maskuje niedoskonałości;
  • może odżywiać, nawilżać i pielęgnować cerę;
  • chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz;
  • przedłuża trwałość makijażu nawet o kilka godzin.

Rodzaje baz pod makijaż – przegląd

Wybór bazy pod makijaż nie jest jednak tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Zwłaszcza że rodzajów primerów jest kilka.

1. Silikonowa baza pod makijaż – najbardziej popularna baza, polecana dla skóry suchej i dojrzałej; tworzy na skórze nieprzepuszczalną warstwę, dlatego dobrze współgra z lekkimi podkładami na bazie wody; w nadmiarze może zatykać pory, więc trzeba ją dobrze zmywać.

2. Olejowa baza pod makijaż – działa podobnie do bazy silikonowej, z tym że warstwę ochronną na skórze tworzą tutaj oleje; najlepiej sprawdza się w duecie z suchymi podkładami mineralnymi (można dodać ją do podkładu), jest odpowiednia zarówno dla cery suchej, jak i tłustej.

3. Glicerynowa baza pod makijaż – jej głównym składnikiem jest gliceryna o właściwościach higroskopijnych (zatrzymuje wodę w skórze); jest mało popularna, ponieważ sprawdza się tylko z podkładami wodnymi, bo powoduje warzenie się podkładów mineralnych.

4. Krzemionkowa baza pod makijaż – doskonale sprawdza się na skórze tłustej, ponieważ ma właściwości matujące; odpowiednia do lekkich podkładów; wygładza cerę i zmniejsza widoczność niedoskonałości, ale w nadmiarze może odwadniać naskórek i podkreślać suche skórki.

5. Zastygająca baza pod makijaż – do tej grupy należą wszystkie bazy ze składnikami takimi jak aluminium (szkodliwe!) lub azotek boru; ma właściwości matujące, absorbuje sebum i zmniejsza widoczność porów, ale bardzo źle się rozprowadza i może szkodzić suchej skórze.

Jaką bazę pod makijaż wybrać?

Wybór bazy pod makijaż to wcale nie tak trudna sztuka – wystarczy określić, jaki mamy rodzaj cery i dopasować primer do swoich potrzeb.

Pamiętajmy, że baza pod makijaż musi być dopasowana do typu skóry. W przeciwnym razie może wysuszać, podrażniać i zapychać skórę, a w najgorszym wypadku wywoływać trądzik!

Zasada jest prosta – bazy matujące są idealne dla skóry tłustej, bazy silikonowe sprawdzą się na cerze dojrzałej, wymagającej ukrycia np. zmarszczek, a bazy nawilżające są odpowiednie do skóry suchej i mieszanej. Choć składników nawilżających warto szukać w takim kosmetyku zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *