Choć zakola kojarzą nam się w mężczyznami po 50 roku życia, to problem ten coraz częściej dotyka również młode osoby. Na tę dolegliwość cierpią zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Na szczęście po tym wpisie nie będziecie już zmuszeni do wpisywania fraz “jak ukryć zakola” w wyszukiwarkę. Dzięki tym domowym sposobom skutecznie pozbędziecie się tego wstydliwego problemu i znów będziecie się cieszyć bujną fryzurą!
Przede wszystkim należy zastanowić się, jaka może być przyczyna zakoli. A mogą być one przeróżne! Najczęstszymi przyczynami zakoli są:
- długotrwały i silny stres
- źle zbilansowana dieta
- niedobór witamin i minerałów
- częste farbowanie włosów
- choroby tarczycy
- podłoże genetyczne
- łysienie androgenowe
Domowe sposoby na zakola
1. Wcierki i masaż skóry głowy
Masaż skóry głowy połączony z wcieraniem wcierek zajmuje zaledwie kilka minut w ciągu dnia. To chyba niezbyt dużo, jak za bujną fryzurę, prawda? Najważniejsza w masażach i wcierkach jest regularność. Starajcie się robić to codziennie, albo chociaż 3 razy w tygodniu. Możecie masować palcami, bądź kupić dowolny masażer do skóry głowy. Jeśli chodzi o wybór wcierki, to na początek polecamy wybrać produkt delikatny, bez alkoholu w składzie. Dzięki temu nie podrażnicie swojej skóry głowy. Warto dodać, że regularne wcierki masaż głowy spowodują nie tylko porost nowych włosów w miejscu zakoli, ale także zmniejszą wypadanie istniejących już włosów.
2. Zbilansowana dieta i suplementy
Zakola mogą być wołaniem organizmu o pomoc. Dlatego zmień swoje nawyki żywieniowe! W dobrze zbilansowanej diecie posiłki zawierają żelazo, kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy A, E i cynk. Dlatego spożywaj świeże owoce i warzywa, ryby i orzechy jak najczęściej. Oprócz tego warto suplementować organizm i codziennie sięgać po witaminę D, żelazo, cynk i magnez.
Oczywiście jeśli zakola spowodowane są podłożem genetycznym, bądź jakąś chorobą (np.: niedoczynnością tarczycy), to domowe sposoby mogą niewiele pomóc. W takim przypadku trzeba udać się do specjalisty, jakim jest trycholog. Podczas wizyty dokładnie zbada stan skóry głowy, zleci specjalistyczne badania i dobierze leki, bądź przeprowadzi zabiegi. Niemniej jednak jeśli zakola są spowodowane są innymi przyczynami, to domowe sposoby mogą okazać się niezwykle skuteczne!
Dodaj komentarz