Jak pozbyć się sebum? Nadmierne wydzielania łoju skórnego

11 kg ‒ aż tyle sebum może wyprodukować skóra w ciągu roku. Wiele osób traktuje je jak najgorszego wroga, tymczasem ono zapewnia nam niezbędną ochronę. Co to jest sebum i czy jest potrzebne? Co wpływa na ilość sebum i jakie skutki niesie za sobą nadmierne wydzielanie sebum? I wreszcie: jak pozbyć się nadmiaru sebum?

Co to jest sebum?

Sebum, inaczej łój skórny, to substancja wydzielana przez gruczoły na całej powierzchni skóry z wyjątkiem wewnętrznej strony dłoni i stóp. Na centymetr kwadratowy skóry przypada średnio od kilku do kilkuset miligramów sebum, które jest produkowane przez całą dobę. W skład łoju wchodzą kolejno: monoglicerydy, diglicerydy, triglicerydy, woski, wolne kwasy tłuszczowe, skwalen i cholesterol. W zależności od różnych czynników w niektórych miejscach znajduje się więcej gruczołów, dlatego skóra wydziela tam większą ilość sebum.

Czy sebum jest potrzebne?

Łój wchodzi w skład płaszcza hydrolipidowego skóry, który pełni funkcje ochronne. Bez niego skóra byłaby narażona na działanie wszelkich czynników zewnętrznych, to znaczy bakterii, wirusów, grzybów, promieniowania ultrafioletowego, zmian pogody, składników chemicznych w kosmetykach i czynników mechanicznych (między innymi tarcie i drapanie skóry). Bez sebum skóra staje się matowa i pomarszczona, łatwiej traci elastyczność oraz gorzej przyswaja aktywne składniki kosmetyków.

Co wpływa na ilość sebum?

O ilości wydzielanego sebum decydują następujące czynniki:

  • estrogen i progesteron ‒ hormony, które zatrzymują pracę gruczołów;
  • testosteron, androstendiol, dehydroepiandrosteron i 4-androstenedion ‒ hormony, które nasilają pracę gruczołów;
  • wiek
    Ilość sebum jest największa tuż po narodzinach, a po pół roku maleje. Ponownie wzrasta w wieku nastoletnim i utrzymuje się do osiemnastego roku życia. Po dwudziestym piątym roku życia znowu nieznacznie maleje, a od czterdziestego roku życia stopniowo zanika. U kobiet w okresie menopauzy produkcja łoju zatrzymuje się całkowicie, co skutkuje suchą skórą;
  • niedobory witamin A, B2 i B6;
  • czynniki mechaniczne
    Dotyk, nacisk i tarcie skóry pobudzają gruczoły do pracy, co zwiększa produkcję łoju;
  • pogoda i temperatura otoczenia
    Produkcja sebum jest najwyższa w klimacie suchym i w wysokiej temperaturze;
  • pora dnia
    Nocą i wczesnym rankiem skóra produkuje najmniej sebum. Sytuacja zmienia się około godziny 10.00.

Nadmierne wydzielanie sebum ‒ skutki

Skóra tłusta

Ten problem dotyczy głównie strefy T i pleców. Dotyka osób, u których warstwa sebum jest grubsza, ponieważ gruczoły łojowe pracują szybciej. To może być spowodowane nieprawidłową lub niedostateczną pielęgnacją skóry, w tym jej nadmiernym wysuszeniem lub częstym tarciem, bądź mieć podłoże genetyczne. W takim przypadku należy zadbać o właściwe oczyszczanie i nawilżanie skóry. Nie warto stosować preparatów silnie wysuszających, które przynoszą chwilową poprawę, a niedługo potem zmuszają gruczoły do jeszcze większej pracy.

Tłusta skóra głowy i tłuste włosy

Aby rozwiązać te problemy, należy oczyszczać i nawilżać skórę. W tym celu warto sięgnąć po ziołowy szampon, peeling do skóry głowy lub głęboko oczyszczającą maskę i lekkie olejki nawilżające.

Trądzik

Ta choroba jest konsekwencją zaburzonej gospodarki hormonalnej organizmu, dlatego działanie na gruczoły niewiele da. Trądzik można wyleczyć jedynie lekami, a oczyszczanie porów i kontrolowanie wydzielania sebum przez skórę mogą być stosowane jedynie wspomagająco.

Jak pozbyć się nadmiaru sebum?

Mimo że sebum jest potrzebne, ponieważ chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi, są sposoby na to, żeby ograniczyć jego ilość. Po pierwsze, warto stosować krem matujący o lekkiej konsystencji (na co dzień) i bazę matującą (przed aplikacją podkładu). Po drugie, w razie potrzeby należy sięgać po bibułki matujące, które odtłuszczają skórę, a przy tym nie naruszają makijażu. Można je zastąpić wacikiem lub chusteczką higieniczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *