Chociaż opalanie przyspiesza procesy starzenia się skóry oraz prowadzi do powstawania przebarwień i nowotworów, to nie traci na popularności. Alternatywą dla kąpieli słonecznych i solariów są samoopalacze – zarówno gotowe produkty, jak i kosmetyki, które można przygotować samodzielnie w domu na bazie naturalnych składników. Jak zrobić domowy samoopalacz z kawy, herbaty i kakao? Oto przepisy na domowy samoopalacz w kostce, domowy olejek brązujący, samoopalające masło do ciała oraz domowy samoopalacz w sprayu z kawy lub herbaty.
Samoopalacze kupione w sklepie czy domowej roboty?
Zarówno gotowe samoopalacze, jak i domowe kosmetyki brązujące występują w wielu odcieniach. O ile w przypadku produktów sklepowych sprawa jest oczywista i polega na wyborze odpowiedniego, o tyle podczas przygotowywania domowych samoopalaczy same ustalamy dogodne proporcje. I tak – w celu uzyskania ciemniejszego odcienia kosmetyku dodajemy więcej kakao i cynamonu. Kolejna cecha, która łączy oba rodzaje samoopalaczy, to ryzyko zabrudzenia ubrania.
Z kolei tym, co różni gotowy produkt od kosmetyku przygotowanego w domu, to fakt, że nakładanie tego ostatniego jest łatwiejsze i brak wprawy nie doprowadzi do zacieków ani smug. Ponadto domowe samoopalacze są dużo tańsze, w pełni naturalne i nie pozostawiają nieprzyjemnego zapachu, który zniechęca wiele osób do stosowania gotowych produktów brązujących.
Tym, co przemawia na niekorzyść domowych samoopalaczy, jest ich nietrwałość: podczas gdy produkty dostępne w drogeriach utrzymują się na skórze przez 3-4 dni, to naturalne samoopalacze wymagają codziennej aplikacji.
Domowy samoopalacz w kostce – przepis
Składniki:
- 2 łyżki wosku pszczelego,
- 2 łyżki masła shea,
- 2 łyżki oleju kokosowego,
- 1 łyżeczka kakao,
- 1/2 łyżeczki startej gałki muszkatołowej,
- 1 łyżeczka cynamonu.
Sposób przygotowania: w jednej miseczce umieszczamy wosk pszczeli, masło shea i olej kokosowy, po czym rozpuszczamy je w kąpieli wodnej. Pozostawiamy mieszankę do ostudzenia i dodajemy przyprawy. Całość starannie mieszamy, aby nie powstały jakiekolwiek grudki. Całą masę wlewamy do formy (w tym celu można wykorzystać foremki do kostek lodu) i odstawiamy do lodówki, aby zastygła. Wyjmujemy samoopalacz z formy i nakładamy na skórę.
Domowy olejek brązujący – przepis
Składniki:
- płynny olej kokosowy,
- 1 łyżeczka kakao,
- 1/4 łyżeczki startej gałki muszkatołowej,
- 1 łyżeczka cynamonu.
Sposób przygotowania: szczelnie zamykaną butelkę napełniamy po brzegi olejem kokosowym. Dodajemy sproszkowane kakao, gałkę muszkatołową i cynamon. Zamykamy butelkę i mocno nią wstrząsamy, aby dokładnie wymieszać składniki.
Samoopalające masło do ciała – przepis
Składniki:
- 2 łyżki masła shea,
- 1 łyżka masła kokosowego,
- 1 płaska łyżka kakao,
- 1 płaska łyżka cynamonu,
- 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej.
Sposób przygotowania: wrzucamy do miski masło shea i olej kokosowy, które rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Gdy mieszanka ostygnie, dodajemy sproszkowane kakao, gałkę muszkatołową i cynamon. Całość starannie mieszamy i wstawiamy do lodówki, aż wierzch zastygnie (dno powinno pozostanie płynne). Następnie wszystko miksujemy kuchennym mikserem w celu nadania masłu pożądanej lekkości. Samoopalacz będzie gotowy, kiedy zmieni kolor z ciemnego na jasnobrązowy.
Domowy samoopalacz w sprayu z kawy – przepis
Składniki:
- 2,5 szklanki schłodzonej kawy,
- 2 szklanki wody,
- 1/4 szklanki oleju migdałowego.
Sposób przygotowania: kawę, wodę i olejek migdałowy wlewamy do pojemnika z atomizerem, którym wstrząsamy przed każdym użyciem. Samoopalacz stosujemy na oczyszczoną skórę, czyli bezpośrednio po kąpieli. Po spryskaniu ciała rozprowadzamy produkt okrężnymi ruchami.
Domowy samoopalacz w sprayu z herbaty – przepis
Składniki:
- 4 torebki czarnej herbaty,
- 2 szklanki wody.
Sposób przygotowania: gotujemy wodę i parzymy w niej herbatę przez około 15 minut. Ostudzoną herbatę wlewamy do pojemnika z atomizerem, spryskujemy nią skórę i czekamy, aż wyschnie. Powtarzamy czynność 3-4 razy. Samoopalacz stosujemy na oczyszczoną skórę.
Dodaj komentarz