Oczyszczanie skóry jest ważnym etapem naszej pielęgnacji. Z twarzy i ciała suwamy sebum, kosmetyki, pot i kurz po to, żeby skóra mogła prawidłowo funkcjonować. Oczyszczamy ją zazwyczaj wieczorem. A czy rankiem potrzebna jest nam taka pielęgnacja?
Czy poranne oczyszczanie jest konieczne?
Większości z nas wydaje się, że tylko w ciągu dnia na skórze gromadzą się zanieczyszczenia. Tymczasem w ciągu nocy również może wydzielać się sebum i pot, a na i w poduszce znajdują się bakterie i roztocza. Jeżeli nie zmyjemy ich rankiem, to po nałożeniu kremu i zrobieniu makijażu na skórze mogą pojawić się bakterie wywołujące trądzik i inne choroby dermatologiczne. Jednak z drugiej strony naszej skórze rankiem nie jest potrzebne mocne oczyszczenie, które przeprowadzamy wieczorem. Do pielęgnacji twarzy i ciała wystarczy nam łagodny preparat lub przegotowana woda.
A może nie myć skóry rano?
Są osoby, które rezygnują z porannego oczyszczania twarzy. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, bo skóra pozbawiona pielęgnacji wysusza się, przetłuszcza się lub staje się podrażniona. Podobnie dzieje się, gdy do rannego oczyszczania buzi używamy niewłaściwe dobranego kosmetyku. Dlatego warto jest określić rodzaj swojej cery, a potem dopasować odpowiednie produkty.
Kosmetyk idealny do mycia cery to…
Twój produkt do mycia skóry powinien spełniać następujące warunki:
- Z jednej strony powinien być skuteczny, a z drugiej łagodny.
- Musi usuwać zanieczyszczenia, ale nie może przesuszać skóry i powodować uczucia jej ściągnięcia.
- Powinien zapewnić skórze ochronę przed zewnętrznymi czynnikami przez cały dzień.
- Nie może zaburzać naturalnej bariery ochronnej skóry.
Pielęgnacja cery wrażliwej
Do mycia skóry wrażliwej najlepiej sprawdzi się woda. Nie może to być zwykła woda kranowa, ponieważ jest twarda i mogłaby przesuszać cerę. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie wody kwiatowej, czyli hydrolatu. Kosmetyki te mają działanie odświeżające, nawilżające, łagodzące i zwalczające wolne rodniki. Co więcej przywracają skórze naturalne pH. Do pielęgnacji skóry wrażliwej wypróbuj hydrolat z kocanki, opuncji figowej, z rozmarynu lub z róży damasceńskiej.
Oczyszczanie cery tłustej
W przeciwieństwie do cery wrażliwej produkuje bardzo dużą ilość łoju, który trzeba usunąć, aby nie doprowadzić do namnożenia się groźnych bakterii i grzybów. Do oczyszczania takiego rodzaju skóry można zastosować delikatne żele, które nie naruszą płaszcza hydrolipidowego. Produkt nie może być zbyt agresywny, nie może być również zbyt łagodny. Powinien natomiast usuwać sebum, pot i inne zanieczyszczanie przy jednoczesnym nawilżaniu i łagodzeniu cery.
Dodaj komentarz