Ajurweda jest starożytną metodą lecznictwa zapoczątkowaną w Indiach. Wykorzystuje się w niej moc naturalnych składników i kosmetyków. Praktykuje się ją po dzień dzisiejszy. Coraz więcej kobiet chce poznać sekrety ajurwedy. Sprawdź i ty, co uzyskasz dzięki roślinom, ziołom i owocom.
W ajurwedzie wierzy się, że równowaga pomiędzy ciałem, umysłem a duchem może zapewnić zdrowie, piękny wygląd i szczęście. Pamiętajmy zatem, że ajurweda nie jest jedną z dziedzin medycyny, lecz wiedzą o życiu (takie jest także tłumaczenie tegoż słowa). Dla Hindusów w pielęgnacji ciała najważniejsze jest oczyszczanie i odżywianie skóry oraz zabiegi poprawiające ukrwienie, masaże i szczotkowanie ciała na sucho. Do wszystkich tych zabiegów używa się naturalnych składników pozyskiwanych z roślin.
W ajurwedzie bardzo ważną rolę odgrywają naturalne olejki. Służą do nawilżania i pielęgnowania zarówno skóry, jak i włosów. Świetnie sprawdzają się podczas masażu poprawiającego samopoczucie i usuwającego z ciała toksyny. Olejki naturalne stanowią bazę tłuszczową w innych kosmetykach z dodatkiem ziół lub witamin. W ajurwedzie wykorzystuje się olejki: kokosowy, sezamowy, migdałowy, różany i z drzewa herbacianego. Pierwszy z nich, olejek kokosowy, posiada właściwości regenerujące i nawilżające. Chroni skórę przed działaniem promieniowania UV, pomaga w walce z trądzikiem oraz zmiękcza i uelastycznia włosy. Olejek sezamowy ogranicza wydzielanie sebum, wspomaga krążenie krwi oraz dodaje włosom objętości i blasku. Jest idealnym kosmetykiem do masażu – rozgrzewa i odtruwa organizm. W aromaterapii stosuje się olejek migdałowy. Ma bardzo przyjemny zapach; wygładza i pielęgnuje nawet wrażliwą i delikatną skórę ciała i twarzy. Olejek różany ma właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne. Łagodzi zapalenia skórne, podrażnienia posłoneczne i ogranicza powstawanie trądziku. Podobne działanie posiada olejek z drzewa herbacianego.
Przyprawy i wyciągi z roślin również wykorzystywane są w ajurwedzie. Zalicza się do nich: amlę, ziele Neem, ekstrakt z aloesu, kurkumę, ekstrakt z kwiatu lotosu i cynamon. Amla to inaczej agrest indyjski. Roślinka bogata jest w witaminę C i naturalne antyoksydanty. Zwalcza wolne rodniki, wyrównuje koloryt skóry, reguluje pracę gruczołów łojowych i stymuluje włosy do wzrostu. Ziele Neem niweluje łupież, redukuje niedoskonałości i ogranicza przetłuszczanie się skóry twarzy. Ekstrakt z aloesu łagodzi podrażnienia, nawilża i uelastycznia skórę. Ekstrakt z kwiatu lotosu nawilża i odżywia oraz rozjaśnia przebarwienia. Kurkuma wygładza zmarszczki, redukuje trądzik i dogłębnie nawilża, a cynamon przywraca cerze blask i świeżość.
Dodaj komentarz