Symbole i znaki na opakowaniach – jak je czytać i co oznaczają.

Na opakowaniach kosmetyków pojawiają się znaki i symbole, których często nie potrafimy odszyfrować. Do najpopularniejszych należą: INCI, PAO, symbol ulotki, ekologiczne certyfikaty i króliczek („nie testowano na zwierzętach”). Sprawdź, co oznaczają te rysuneczki, cyferki i skróty.

Skład (INCI, International Nomenclature of Cosmetics Ingradients – Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetycznych) to informacja, która musi znaleźć się na każdym opakowaniu kosmetyku. Powinnaś mieć całkowity wgląd w to, co zawierają poszczególne produkty. Na szczęście istnieją takie organizacje, które zajmują się ujednolicaniem nazw składników.

Drugą równie ważną informacją, która pojawia się na opakowaniach produktów, jest termin ważności. Skrót PAO (Perior After Opening) ukrywa się pod symbolem otwartego słoiczka. Narysowana jest na nim literka M w towarzystwie liczby. Ta ostatnia określa termin przydatności do użycia; literka natomiast mówi o miesiącach. Po otwarciu produktu, w wyniku kontaktu kosmetyku ze skórą lub powietrzem, zaczynają namnażać się bakterie. Zatem im częściej stosujemy produkt, tym szybciej konserwanty przestają działać i przeciwdziałać drobnoustrojom. Jeżeli konsystencja, kolor lub zapach kosmetyku zmieniły się, należy zakończyć jego używanie.

Symbol czarnej dłoni i książeczki oznacza, że do opakowania dołączono ulotkę. Powinna zawierać informacje na temat składu, stosowania i właściwości. Takie oznakowanie najczęściej umieszcza się na małych produktach, na których nie byłoby możliwości nadrukowania dłuższego tekstu. Dotyczy to na przykład tuszu do rzęs, kredek do oczu, szminek.

Strzałka zawinięta w górę informuje nas, że pod etykietką znajdują się te same wiadomości co w ulotce. Są to specjalnie przygotowywane naklejki, które łatwo się odkleja i pod którymi umieszczono tekst o takim rozmiarze, by można go było bez problemu przeczytać.

Symbol króliczka z opakowań kosmetycznych znają chyba wszyscy. Oznacza on, że produkt nie był testowany na zwierzętach. Jest to ważna informacja dla miłośników przyrody lub wegetarian. Kosmetyk nie może zawierać zatem produktów pochodzących od martwych zwierząt, ale mogą w nim występować np. miód, lanolina, wosk pszczeli. Producent i dostawca posiadają odpowiednie dokumenty potwierdzające taki stan rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *