Świeże włosy bez mycia: jak działa suchy szampon?

Suchy szampon powstał ponad 40 lat temu, ale dopiero niedawno zyskał popularność. Ten kosmetyk błyskawicznie przywraca włosom świeży wygląd, kiedy nie mamy czasu lub możliwości ich umyć. Suchy szampon nie tylko odświeża włosy, lecz także je stylizuje. Chociaż to bardzo przydatny kosmetyk, jego zastosowanie wymaga wprawy. Jak działa suchy szampon oraz jak go stosować i dobrać do włosów?

Jak działa suchy szampon?

Po pierwsze, suchy szampon nie myje włosów, lecz jedynie je odświeża, i to na kilka godzin. Kosmetyk nie pozbawia włosów zanieczyszczeń, tylko je tymczasowo neutralizuje substancjami pudrowymi.

Suchy szampon można użyć tylko raz, ponieważ zastosowany dzień po dniu nie przyniesie spodziewanego efektu, a wręcz pogorszy wygląd fryzury. Z tego powodu nazajutrz należy koniecznie umyć włosy. Jeżeli stosujemy suchy szampon regularnie (co najmniej raz w tygodniu), warto używać szamponu intensywnie oczyszczającego (do kupienia w salonach fryzjerskich).

Jak dobrać suchy szampon do włosów?

Suchy szampon zawiera substancje pochłaniające nadmiar sebum, a co za tym idzie – odświeżające włosy. Dawniej w suchych szamponach taką funkcję pełnił talk, który mimo wyczesywania pozostawiał na włosach biały osad. Na szczęście, współczesne suche szampony zawierają głównie lekkie pudry na bazie skrobi, które łatwo wyczesać.

Istnieje wiele rodzajów suchych szamponów. Aby dobrać optymalny, należy kierować się kolorem włosów. I tak – wyróżniamy:

  • Suche szampony białe
    czyli przeznaczone do włosów jasnych – zarówno naturalnych, jak i farbowanych. W przypadku włosów farbowanych szampony białe dodatkowo niwelują niepożądany żółty odcień włosów, a także maskują pierwsze ciemne odrosty,
  • Suche szampony bezbarwne
    sprawdzą się na każdych włosach, ponieważ nie pozostawiają osadu,
  • Suche szampony kolorowe
    trzeba je starannie dobrać do odcienia włosów, bo tylko wtedy będą niewidoczne i skutecznie ukryją ewentualne odrosty.

Jak stosować suchy szampon?

Wybrałyśmy już suchy szampon, który pasuje do naszych włosów. Teraz pozostaje nam dowiedzieć się, jak go stosować.

Najpierw dokładnie rozczesujemy, a jeszcze lepiej – szczotkujemy włosy, aby suchy szampon mógł je równomiernie pokryć. Następnie, pasmo po paśmie, spryskujemy włosy u nasady i każdorazowo wstrząsamy opakowaniem – dzięki temu pudrowe składniki dokładnie się wymieszają. Potem nie zaszkodzi lekko wmasować zastosowanego preparatu. Po odczekaniu minuty lub dwóch minut, które dajemy suchemu szamponowi na wchłonięcie sebum, pochylamy głowę w dół i dokładnie wyczesujemy go szczotką. Jeżeli mimo to włosy są matowe, po ułożeniu fryzury można je lekko spryskać lakierem nabłyszczającym. Należy to robić w ostateczności, ponieważ wszelkie preparaty do stylizacji mogą zepsuć efekt puszystości, jaki daje suchy szampon.

Powyższy sposób aplikacji sprawdzi się, gdy mamy na celu oczyszczenie włosów. Jeżeli bardziej zależy nam na nadaniu im objętości i ułatwieniu stylizacji, należy opuścić głowę w dół i po mocnym wstrząśnięciu opakowaniem spryskać włosy jednym okrężnym ruchem. Następnie unosimy głowę i w tej pozycji spryskujemy je jeszcze raz. Zamiast wyczesać kosmetyk, układamy fryzurę grzebieniem lub palcami.

Druga metoda to bardzo dobry sposób na cienkie i niezbyt gęste włosy, które nawet bezpośrednio po umyciu są przyklapnięte.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *