Salon kosmetyczny a higiena – co powinnaś wiedzieć?

Często chodzisz do kosmetyczki? Jeżeli tak, to powinnaś zwracać uwagę na zasady higieny, które w nim panują. W gabinecie musi być czysto, kosmetyki nie mogą być przeterminowane, a narzędzia powinno się dezynfekować. Nieprzestrzeganie zasad higieny może prowadzić do zakażeń i chorób skóry. Sprawdź, jakich zasad higieny powinno przestrzegać się w salonie kosmetycznym.

Istnieją szczegółowe zasady, które określają, w jaki sposób powinno się dbać o higienę w salonie kosmetycznym. Ich przestrzeganie jest bardzo ważne, ponieważ zapewnia klientkom i kosmetyczkom ochronę przed chorobami lub infekcjami; mowa jest tu także o ryzyku zarażenia się wirusem HIV. Do ogólnych zaleceń higienicznych, według których powinny funkcjonować gabinety kosmetyczne, zalicza się między innymi: dezynfekowanie narzędzi i urządzeń, odkażanie skóry i rąk, segregowanie odpadów, pranie ręczników i dezynfekowanie powierzchni, które mają styczność z ciałem klientki.

Personel i klienci – zasady higieny

Przed rozpoczęciem pracy z każdą klientką kosmetyczka powinna umyć i zdezynfekować dłonie. Najwięcej uwagi należy poświęcić paznokciom, ponieważ pod nimi mogą gromadzić się bakterie. Po zakończeniu zabiegu należy ponownie umyć i zdezynfekować ręce. Zaleca się, aby wszystkie zabiegi przeprowadzać w jednorazowych rękawiczkach, a drobne ranki zabezpieczyć plastrem. Uchroni to kosmetyczkę przed ewentualnymi zakażeniami. Największą ostrożność należy zachować przy zabiegach naruszających ciągłość skóry (manicure, pedicure, tatuowanie, piercing). I tak np. przed pedicure kosmetyczka powinna spryskać stopy klientki środkiem bakteriobójczym lub przeciwgrzybiczym. A do dezynfekcji skóry powinno używać się kosmetyku z zawartością alkoholu i specjalnego produktu dezynfekcyjnego.

Narzędzia i akcesoria – zasady higieny

Narzędzia kosmetyczne i fryzjerskie oraz inne akcesoria, które nie naruszają ciągłości skóry, powinny być spryskane lub zanurzone w preparacie dezynfekcyjnym. Natomiast te narzędzia, które stosuje się do manicure, piercingu lub tatuowania, muszą być wysterylizowane w urządzeniu o nazwie autoklaw. Łóżko do opalania w solarium kosmetyczka musi odkażać po każdym zabiegu. Jednorazowe powinny być igły do makijażu permanentnego lub tatuowania, aplikatory do niektórych kosmetyków kolorowych, papierowe pilniczki. Wszystkie ręczniki i ściereczki powinny być systematycznie prane i dokładnie suszone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *