Nawilżanie cery. Dlaczego jest tak ważne?

Jednym z dwóch najważniejszych procesów korzystniej wpływających na kondycję skóry jest (tuż obok oczyszczania) nawilżanie. Nie należy bagatelizować roli, jaką woda odkrywa w naszym organizmie. Czemu jest tak ważna dla naszej cery?

Nasze ciało zbudowane jest z wody w mniej więcej 70 proc. Z tego około 20 proc. zlokalizowane jest w najgłębszych warstwach skóry tj. w skórze właściwej. Nie pozostaje ona tam jednak na stałe, ponieważ wędruje na powierzchnię i systematycznie odparowuje. Dziennie tracimy nawet pół litra wody ze skóry, co szczególnie łatwo zaobserwować latem.

Nawilżenie skóry uzależnione jest od wielu czynników: równowagi między parowaniem a dostarczaniem wody, zdolności do zatrzymywania wody w komórkach skóry, a także ilości dostarczanej wody.

Nawilżanie cery jest niezbędne, aby była pełna zdrowia i piękna

Zdrowa skóra to taka, która ma odpowiedni poziom nawodnienia. Wszystkie procesy związane z oddawaniem i absorpcją wody reguluje naskórek oraz ochronna warstwa lipidowa. Komórki naskórka oraz lipidy tworzą uporządkowaną strukturę, której najważniejszym zadaniem jest kontrola przepuszczania wody.

Od prawidłowej pracy naskórka uzależnione jest, czy nasza cera będzie miała jednolity koloryt, gładką strukturę i będzie się prawidłowo złuszczała. Właśnie dlatego stosowanie odpowiednich kremów z cząsteczkami higroskopijnymi (przyciągającymi wodę) lub kwasami tłuszczowym (wzmacniającymi warstwę lipidową) jest bardzo ważne.

Poziom nawilżenia cery zależy od wielu czynników

Dziennie możemy tracić mniej lub więcej wody z organizmu. Wszystkie zmiany w jej poziomie powinny być niepokojące wówczas, gdy w naturalnym rezerwuarze (komórkach skóry) zaczyna brakować wody, bo odparowuje jej zbyt dużo. Wówczas skóra traci jędrność i napięcie, staje się matowa i bardzo przesuszona.

Barierę ochraniającą skórę przed nadmierną utratą wody może osłabiać wiele czynników: środowiskowe lub te, na które mamy wpływ. Parowanie wody ze skóry zwiększają np. systemy klimatyzacyjne lub grzewcze. Podobny wpływ ma słońce oraz wiatr. Skóra czerpie wodę z jedzenia, dlatego ważna jest także zbilansowana dieta i picie dużej ilości wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *