Małe, ale szpetne. Czym są prosaki? Jak się ich pozbyć?

Kształtem i barwą do złudzenia przypominają ziarna prosa – małe, okrągłe, białe lub żółtawe. Jeśli znajdziesz takie zmiany skórne na swojej twarzy, ten artykuł może ci się przydać. Dowiesz się z niego, jak pozbyć się prosaków.

Nawet bez dodatkowych problemów pielęgnacja skóry jest wyzwaniem. Trzeba zadbać o jej optymalne nawilżenie, odżywić, oczyścić i ochronić przed słońcem, a jednocześnie nie podrażnić. Co zrobić, kiedy na naszej twarzy pojawiają się niezbyt estetyczne, choć niewielkie i skupione w jednym miejscu zmiany skórne? Czy drobna kaszka to oznaka choroby?

(NIE)TWARZOWE PROSAKI

Co to takiego? Niewielkie zmiany skórne, które rozmiarami przypominają ziarenka maku to właśnie prosaki. Przeważnie mają biały odcień. Ich wielkość może się nieco różnić, ale zawsze tworzą delikatne zgrubienia pod skórą. Te grudkowate krostki są twardsze i nie dają się wycisnąć tak, jak zmiany trądzikowe. Nie są groźne, ale wyglądają nieestetycznie.

Prosaki u niemowląt

Tak naprawdę prosaki są przypadłością wieku niemowlęcego. Nie są bolesne i nie są objawem żadnej choroby zakaźnej. Występują najczęściej na policzkach, nosie i podbródku przeszło 50% dzieci. Tak szybko, jak się pojawiają (nawet już 2 dni po urodzeniu), tak szybko samoistnie znikają (maksymalnie 2-3 tygodnie). Gdyby był to problem tylko niemowląt, pewnie nie byłoby tego artykułu. Prosaki u dorosłych są jednak równie częste.

Gdzie występują prosaki?

Prosaki w większości przypadków zlokalizowane są na twarzy – pod oczami, na skroniach, czole, nosie lub przy ustach. Mogą też pojawiać się na ciele np. na karku, w okolicach pach, na ramionach, na tułowiu. Ważne, że prawie zawsze występują w skupiskach, a nie pojedynczo.

Dlaczego mam prosaki?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które zauważają u siebie niezbyt ładną kaszkę np. pod oczami. Jeśli też ją masz, pewnie zastanawiasz się, skąd się biorą prosaki. W większości przypadku przyczyna prosaków to rogowacenie mieszków włosowych prowadzące do zatkania gruczołów łojowych. Sebum nie ma ujścia i zbiera się pod skórą, tworząc niewielkie zgrubienia. To właśnie prosaki. Warto jednak wiedzieć, że ich przyczyny mogą być też inne, dlatego wyróżnia się:

  • prosaki wysiewowe – pojawiają się nagle i samoistnie, często wynikają z zaburzeń genetycznych lub autoimmunologicznych w obrębie skóry, liszaja itp.;
  • prosaki wtórne – najczęściej powstają na skutek naruszenia wierzchniej warstwy skóry np. po dermabrazji i zlokalizowane są w miejscach uszkodzenia;
  • prosaki pierwotne – występują wokół oczu i na czole, ich pojawieniu się towarzyszą zaczerwienione i bolesne zmiany, które znikają po kilku tygodniach.

Jak w większości przypadków, tutaj również bardzo często sami dokładamy cegiełkę do problemu. Najczęstsza przyczyna powstawania prosaków to zatkane gruczoły łojowe i nadmiar sebum. Jesteśmy na nie bardziej narażeni, kiedy mamy tłustą cerę lub obciążamy ją kosmetykami o nieciekawym składzie (z parabenami, olejami mineralnymi, innymi pochodnymi ropy naftowej i substancjami komedogennymi). Prosaki na twarzy mogą pojawiać się też w efekcie długotrwałego nasłonecznienia, co potwierdza, że warto chronić twarz przed słońcem.

SPOSOBY NA PROSAKI

Warto zainteresować się prosakami, jeśli nie znikają samoistnie po kilku tygodniach. W większości przypadków są tylko przejściowym problemem. Jeśli jednak w twoim przypadku nie chcą zniknąć, udaj się do specjalisty lub wypróbuj domowe sposoby na prosaki.

1. Leczenie prosaków

Choć prosaki są łagodną i niezakaźną zmianą skórną, wiele osób decyduje się na ich usunięcie ze względów estetycznych. Sięgają wówczas po profesjonalne metody usuwania prosaków, które najczęściej opierają się na złuszczaniu naskórka wraz z problematyczną zmianą. Najchętniej wybierane zabiegi usuwania prosaków to:

  • nakłuwanie i oczyszczanie prosaka z nagromadzonego sebum,
  • elektrokoagulacja, czyli niszczenie zmian energią elektryczną,
  • krioterapia, czyli leczenie temperaturą niższą niż 0°C,
  • karboksyterapia, czyli podskórne wprowadzenie dwutlenku węgla,
  • mikrodermabrazja, czyli profesjonalny zabieg złuszczający,
  • laserowe usuwanie prosaków (najdroższa opcja).
2. Domowe sposoby na prosaki

Specjaliście zalecają, aby pod żadnym pozorem nie wyciskać i nie usuwać prosaków samodzielnie. Odradzają także nakładanie maści i podobnych preparatów. Co zatem zrobić? Prosakom można przede wszystkim zapobiegać, ale też minimalizować ich widoczność, stosując:

  • kremy zawierają kwasy AHA i witaminę A,
  • miejscowe okłady z olejku herbacianego,
  • minimum raz w tygodniu peeling,
  • domową maseczkę miodową z cynamonem,
  • parówki na twarz lub wizyty w saunie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *