Jak ulżyć opuchniętym i zmęczonym stopom? Kosmetyki chłodzące do stóp

Kosmetyki chłodzące do stóp to dobry sposób na zmęczone i opuchnięte stopy. Stosujemy je nie profilaktycznie, lecz gdy zajdzie taka potrzeba, czyli głównie latem, kiedy nasze stopy są obolałe, piekące, obrzęknięte oraz zmęczone upałem i wakacyjnymi wędrówkami. Wiele osób nawet nie wie, że kosmetyki chłodzące do stóp w ogóle istnieją. Dowiadują się dopiero wtedy, gdy te zaczynają być potrzebne. Jakie działanie, skład, właściwości i zastosowanie mają kosmetyki chłodzące do stóp? Czy mogą je stosować kobiety w ciąży?

Kosmetyki chłodzące do stóp – działanie

Kosmetyki chłodzące do stóp szybko zapewniają uczucie chłodu. Na czym opiera się ich działanie? W skórze właściwej znajdują się tak zwane ciałka Krausego (ciałka zmysłowe), które należą do grupy termoreceptorów (receptorów zimna). Składniki kosmetyków chłodzących pobudzają te receptory, które w odpowiedzi wysyłają do mózgu informację, że robi się zimno. Wrażenie ochłodzenia mija niedługo po aplikacji kosmetyku chłodzącego, ale to wystarczy, żeby przynieść ulgę zmęczonym i opuchniętym stopom lub łydkom.

Kosmetyki chłodzące do stóp – skład

Co sprawia, że kosmetyki chłodzące do stóp dają przyjemne uczucie chłodu? Oczywiście ich składniki. Kosmetyki chłodzące do stóp zawierają najczęściej:

Mentol

To alkohol pozyskiwany przede wszystkim z mięty, głównie pieprzowej. Ma bardzo intensywny miętowy zapach. Niestety, jest lotny, czyli nietrwały, dlatego zapewnia efekt chłodzący przez najwyżej 25 minut. Kiedy decydujemy się na kosmetyki chłodzące do stóp z mentolem, powinniśmy zwrócić uwagę na jego stężenie: jeżeli na etykiecie kosmetyku mentol jest wymieniony na którejś z początkowych pozycji, jego aplikacji może towarzyszyć nieprzyjemne uczucie pieczenia. To wrażenie kłucia wynika z tego, że wysokie stężenie mentolu pobudza receptory nie tylko zimna, lecz także gorąca. Ponadto mentol może podrażniać, dlatego kosmetyki chłodzące do stóp z mentolem nie są polecane w przypadku bardzo wrażliwej skóry.

Olejek miętowy

Jest otrzymywany w wyniku destylacji liści, młodych pędów i kwiatów świeżej mięty z parą wodną. On też ma charakterystyczny, intensywnie miętowy zapach, a w jego składzie dominuje mentol. Olejek miętowy nie tylko chłodzi, lecz także odstrasza owady.

Mleczan metylu

Ma delikatny zapach z wyczuwalną nutką mięty, ale w przeciwieństwie do mentolu nie podrażnia skóry. Chociaż daje subtelny efekt chłodzenia, utrzymuje się dłużej niż po aplikacji kosmetyku chłodzącego do stóp z mentolem.

Syntetyczne substancje chłodzące

To bezwonne lub wydzielające delikatny zapach związki chemiczne, takie jak izopulegol oraz pochodne p-mentanu, furanonu, fenchylu, D-bornylu, L-bornylu, eksonorbornylu, 2-metyloizobornylu i innych substancji. Niektóre z nich dają nieporównywalnie silniejszy efekt chłodzący niż mentol, dlatego kosmetyki chłodzące do stóp zawierają ich śladowe ilości.

Kosmetyki chłodzące do stóp – właściwości

Kosmetyki chłodzące do stóp nie tylko zapewniają przyjemne uczucie schłodzenia i orzeźwienia, lecz także mają szereg właściwości pielęgnacyjnych. Jakich? To zależy od składników, o jakie wzbogacono ich skład.

Po pierwsze, kosmetyki chłodzące do stóp zmniejszają obrzęki. Już sam fakt, że preparat schładza skórę, sprawia, że ma on lekkie działanie przeciwobrzękowe. Dla wzmocnienia efektu producenci kosmetyków dodają do nich kamforę, która ma właściwości drenujące i stymuluje mikrokrążenie.

Po drugie, kosmetyki chłodzące do stóp uszczelniają i wzmacniają naczynka krwionośne oraz poprawiają ukrwienie. Takie działanie zapewniają im wyciągi z kasztanowca, arniki górskiej i hesperydyny, czyli substancje, które usprawniają funkcjonowanie drobnych naczyń krwionośnych.

Ponadto kosmetyki chłodzące do stóp łagodzą podrażnienia i mikrourazy naskórka. Dzieje się tak na przykład dzięki alantoinie, która działa kojąco i przyspiesza regenerację naskórka.

Co więcej, kosmetyki chłodzące do stóp mają właściwości pielęgnacyjne. Zawdzięczają je substancjom, które zmiękczają naskórek i zapewniają mu odpowiednie nawilżenie, a zwłaszcza glicerynie i masłom roślinnym, na przykład shea.

W dodatku kosmetyki chłodzące do stóp zapobiegają nadmiernej potliwości stóp. Za taki efekt odpowiada dodawany do niektórych preparatów ekstrakt z szałwii.

Kosmetyki chłodzące do stóp – zastosowanie

Kosmetyki chłodzące do stóp mają działanie pielęgnacyjne i przeciwobrzękowe, ale powinny być stosowane wyłącznie profilaktycznie w celu łagodzenia niewielkich dolegliwości. Takie preparaty nie zlikwidują obrzęków, które towarzyszą nam stale, oraz nie zmniejszą pajączków i żylaków na stopach, ale ponieważ przynoszą chwilową ulgę i nie dają efektów ubocznych, można nakładać je tak często, jak to konieczne.

Kosmetyki chłodzące do stóp najlepiej aplikować bezpośrednio na skórę, ale jeżeli jesteśmy w pracy i mamy na sobie rajstopy, możemy je wmasować przez tę część garderoby – my odczujemy ulgę, a składniki szybko się ulotnią i raczej nie pozostawią śladu.

Kosmetyki chłodzące do stóp a kobiety w ciąży

Kosmetyki chłodzące do stóp przeznaczone dla kobiet w ciąży to osobna kategoria preparatów o takich właściwościach, które albo wchodzą w skład linii kosmetyków na okres ciąży, albo występują osobno. W ostatnim przypadku ich przeznaczenie jest podkreślone pisemną informacją lub rysunkiem kobiety w ciąży.

Chociaż dedykowane są konkretnej grupie kobiet, nie oznacza to, że tylko one mogą z nich korzystać. Przeciwnie – kosmetyki chłodzące do stóp przeznaczone dla kobiet w ciąży mają różne funkcje: chłodzą, pielęgnują skórę i łagodzą problemy stóp. Od zwykłych kosmetyków chłodzących do stóp odróżnia je delikatniejszy skład i zapach, który z pewnością nie zaszkodzi przyszłej mamie ani nie podrażni jej wrażliwych dróg oddechowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *