Jak pielęgnować cerę dojrzałą? Skóra 40+ pod lupą

Cera po czterdziestym roku życia, niezależnie od rodzaju, jest określana mianem dojrzałej. Mniej więcej w tym wieku jej dotychczasowy sposób pielęgnacji wymaga zmiany, ponieważ zmianie ulegają także jej potrzeby. Jak pielęgnować cerę dojrzałą? Jakie kosmetyki zaspokajają potrzeby cery dojrzałej?

Cera dojrzała, czyli jaka?

Około czterdziestego roku życia cera staje się coraz mniej sprężysta. Winne temu stanu rzeczy są stale zwiększające się niedobory tak zwanych „białek młodości‟, czyli kolagenu i elastyny. Właśnie z powodu ich ubytku ‒ na skórze pojawiają się nowe zmarszczki i pogłębiają się stare. Z kolei z powodu sukcesywnego spadku stężenia estrogenów we krwi skóra traci ceramidy, które dotychczas zapewniały jej odpowiedni poziom nawilżenia. Wszystko to sprawia, że cera dojrzała nabiera szarego i matowego wyrazu oraz wydaje się wiecznie zmęczona. Na szczęście, są sposoby na to, aby te procesy spowolnić. Najskuteczniejszym z nich jest odpowiednia pielęgnacja, jaką zapewniają skórze kosmetyki przeznaczone specjalnie do cery dojrzałej. Jakie warunki powinny spełniać?

Jak pielęgnować cerę dojrzałą?

1. Krem do cery dojrzałej

Krem przeciwzmarszczkowy, liftingujący lub anti-aging powinien zawierać tak zwane składniki odmładzające, to znaczy:

  • witaminę B9 (kwas foliowy, folacynę),
  • kolagen,
  • retinol.

Witamina B9 ma właściwości nawilżające, dzięki którym ujędrnia skórę. Retinol stymuluje produkcję kolagenu, regenerację komórek oraz złuszczanie i odnowę naskórka, a tym samym sprzyja spłyceniu zmarszczek, ponadto rozjaśnia przebarwienia. Kosmetyki z retinolem są bardzo skuteczne i wszechstronne, ale należy je stosować na noc, ponieważ pod wpływem promieniowania UV mogą podrażniać skórę.

2. Serum i ampułki do cery dojrzałej

Oba te preparaty pielęgnują skórę intensywniej niż krem, ponieważ zawierają wyższe stężenie substancji aktywnych. W efekcie serum i ampułki szybciej się wchłaniają i przenikają do najgłębszych warstw skóry. Je także należy stosować na noc, kiedy procesy regeneracyjne skóry są najsilniejsze. Jak często? Dwa, trzy razy w roku wystarczy.

3. Maska i peeling do cery dojrzałej

Jak często przed czterdziestym rokiem życia stosowałyście maseczki? Niezależnie od tego, czy nigdy, czy dwa razy w tygodniu, teraz należy to robić znacznie częściej, nawet co drugi dzień. Maska do cery dojrzałej powinna mieć właściwości odżywcze lub nawilżające. Z kolei peeling warto fundować sobie raz w tygodniu.

4. Kosmetyki z pseudobotuliną

Poza klasyczną pielęgnacją przeciwzmarszczkową można wypróbować tak zwane wypełniacze zmarszczek, czyli preparaty, które zawierają substancje przypominające działaniem jad kiełbasiany. Jad kiełbasiany, inaczej botulina, jest stosowana przy zabiegach medycyny estetycznej w celu spłycenia zmarszczek. Pseudobotulinę, która imituje jad kiełbasiany, aplikuje się w fałdy skóry, a ta dotarłszy do najgłębszych jej warstw, uniemożliwia impulsom nerwowym docieranie do mięśni. W efekcie mięśnie rozluźniają się, a zmarszczki wygładzają. Ponadto pseudobotulina wsparta działaniem innych substancji anti-aging poprawia jędrność i sprężystość skóry. Regularne stosowanie takich kuracji owocuje wygładzeniem bruzd między brwiami oraz zmarszczek w okolicach oczu i między nosem a wargami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *