Jak działają kosmetyki wodoodporne? Rodzaje i demakijaż

Kosmetyki wodoodporne są przeznaczone do wykonywania trwałego makijażu, który przetrwa upał, intensywny trening, a nawet kąpiel. Jak działają kosmetyki wodoodporne i jakie są ich rodzaje? W jaki sposób je zmyć i czy są przeciwwskazania, aby je stosować?

Jak działają kosmetyki wodoodporne?

Kosmetyki wodoodporne od klasycznych kosmetyków do makijażu różnią się składem. Woda, którą stosuje się do produkowania kosmetyków kolorowych, w przypadku kosmetyków wodoodpornych jest zastępowana składnikami odpornymi na jej działanie. Jakimi? Woskami roślinnymi, silikonami, olejami mineralnymi i roślinnymi, żywicami oraz naturalnymi polimerami. Wszystkie te substancje nie tylko chronią makijaż przed działaniem wody (a także słońca i wiatru), lecz także ułatwiają ich rozprowadzanie i mają właściwości pielęgnacyjne.

Działanie wielu kosmetyków wodoodpornych opiera się na substancjach lotnych, które wyparowują po pomalowaniu i pozostawiają na twarzy sam pigment. Z tego powodu kosmetyki wodoodporne utrzymują swoją trwałość tylko przez jeden sezon. Aby ją przedłużyć, od razu po ich zastosowaniu należy szczelnie zakręcać opakowania ‒ w ten sposób ograniczymy działanie powietrza, a tym samym zapobiegniemy ich wysychaniu.

Kosmetyki wodoodporne ‒ rodzaje

Wyróżniamy wodoodporne kosmetyki do oczu (maskary, eyelinery, kredki i cienie), do ust (pomadki i błyszczyki) i do twarzy (podkłady i pudry).

  • Maskary (tusze do rzęs) wodoodporne
    Najpopularniejsze wśród kosmetyków wodoodpornych są tusze do rzęs. W wersji wodoodpornej występują maskary pogrubiające, wydłużające i wiele innych. Wszystkie zawierają żywice i woski, które nabłyszczają rzęsy i nadają im intensywny kolor. Długo trzymają się na rzęsach, przez co trudno je całkowicie zmyć, a demakijaż podrażnia okolice oczu.
  • Eyelinery i kredki wodoodporne
    Wiele marek kosmetycznych ma w swojej ofercie wodoodporne eyelinery i kredki, które występują nie tylko w klasycznym czarnym kolorze, lecz także w szalonych letnich barwach. Dzięki temu każda kobieta znajdzie taki kosmetyk, który podkreśli kolor jej tęczówki.
  • Cienie wodoodporne
    Cienie odporne na działanie wody zazwyczaj mają gęstą, aksamitną konsystencję, dzięki której bardzo dobrze się rozprowadzają. Występują w wielu kolorach i postaciach, to znaczy w formie kredek, sztyftów i kremów.
  • Pomadki i błyszczyki wodoodporne
    Zastygające matowe pomadki w płynie są odporne na działanie wody i niezwykle trwałe, a przy tym wyglądają spektakularnie na ustach.
  • Podkłady i pudry wodoodporne
    Wodoodpornych kosmetyków do twarzy jest na rynku kosmetycznym najmniej. Dobrym rozwiązaniem zastępczym będzie zastosowanie ulubionego, klasycznego podkładu lub kremu BB (latem obowiązkowo z filtrem UV) i utrwalenie go wodoodpornym fixerem, czyli utrwalaczem do makijażu w formie sprayu lub pudru.

Jak zmyć kosmetyki wodoodporne?

Ze względu na swoją oleistą formułę kosmetyki wodoodporne trudno zmyć klasycznymi preparatami do demakijażu, czyli na bazie wody. Z tego powodu płyny micelarne, żele i mleczka do demakijażu należy zastąpić płynem dwufazowym. Zamiast niego można sięgnąć po olej kokosowy i zastosować go w ten sam sposób, czyli po prostu nasączyć nim wacik. Ponieważ makijaż wodoodporny jest dużo trwalszy niż klasyczny, jego zmywanie wiąże się z intensywniejszym pocieraniem twarzy.

Kosmetyki wodoodporne ‒ przeciwwskazania

Niektóre składniki stosowane do produkcji kosmetyków wodoodpornych mogą uczulać osoby o bardzo wrażliwej skórze twarzy lub powiek. Z kolei zmywanie maskary o tych właściwościach może podrażniać oczy alergików lub noszących soczewki.

Kosmetyki water resistant, waterproof i long lasting

Nie tak łatwo kupić prawdziwy kosmetyk wodoodporny, ponieważ napisy umieszczane przez producentów na opakowaniach mogą być mylące. Kosmetyki oznaczone jako water resistant są odporne jedynie na pot, łzy i wysoki poziom wilgotności powietrza. Aby makijaż przetrwał kąpiel w basenie i otwartych zbiornikach wodnych, należy wybierać kosmetyki opisane jako waterproof. Z kolei kosmetyki long lasting, czyli o przedłużonej trwałości, chociaż wytrzymają letnie upały, nie będą odporne na działanie wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *