Jak działa kamuflaż i jak go stosować? Rodzaje kamuflażu

Kamuflaż to nie tylko synonim „przebrania”, lecz także kosmetyk. Naturalnie, jego nazwa nie jest przypadkowa – kamuflaż maskuje niedoskonałości cery, takie jak krostki, wypryski, przebarwienia, cienie pod oczami i popękane naczynka. Owszem, kamuflaż ma wiele zalet, ale nie jest idealny, bo między innymi może zatykać pory. Jak działa kamuflaż i jak go stosować? Jakie są rodzaje kamuflażu i wady tego kosmetyku?

Jak działa kamuflaż?

Kamuflaż to silnie skoncentrowany i napigmentowany kosmetyk, który ma na celu ukrycie wszystkich niedoskonałości cery. Zazwyczaj ma postać gęstej pasty. Właśnie swoją konsystencją różni się od korektora. Dzięki niej jest trwalszy, często wręcz wodoodporny, dlatego świetnie sprawdza się na długich uroczystościach.

Kamuflaż umożliwia ukrycie takich mankamentów cery jak krostki, wypryski, przebarwienia, zaczerwienienia, cienie pod oczami, a nawet zmarszczki.

W zależności od przeznaczenia kamuflaż może mieć kolor:

  • zielony – maskuje naczynka, czerwone i różowe plamki oraz wypryski;
  • różowy – usuwa szary, zmęczony koloryt, a tym samym rozświetla cerę;
  • żółty – redukuje zaczerwienienia na większej powierzchni skóry i zasinienia;
  • fioletowy i niebieski – tuszuje plamy barwnikowe i brązowopomarańczowe piegi oraz rozświetla;
  • cielisty – zmniejsza widoczność tatuaży, zaskórników, blizn powypadkowych i białych plam wynikających z bielactwa.

Jak stosować kamuflaż?

Ponieważ kamuflaż jest ciężki i może wysuszać skórę, zanim go zaaplikujemy, musimy odpowiednio przygotować cerę. Z tego powodu po oczyszczeniu twarzy nakładamy krem nawilżający i czekamy, aż się wchłonie. Nie zaszkodzi dodatkowo użyć nawilżającej bazy pod makijaż. Dopiero wtedy można przystąpić do aplikacji kamuflażu.

Kamuflaż najlepiej aplikować palcami. W tym celu należy nałożyć odrobinę kosmetyku na wierzch dłoni, rozmieszać do uzyskania pożądanej konsystencji i koloru oraz nakładać na wybrane partie twarzy. Jeżeli nie lubimy aplikować mazistych kosmetyków palcami, możemy zastosować gąbeczkę lub płaski pędzel. Na zakończenie nie zaszkodzi użyć sypkiego pudru transparentnego lub fiksera.

Rodzaje kamuflażu

Kamuflaż może występować w postaci gęstej pasty – zarówno pojedynczego produktu, jak i barwnej palety złożonej z kilku kolorów. Rzadziej zdarzają się kosmetyki w kremie (delikatniejsze i łatwiejsze do mieszania) oraz w pisaku i w kredce (precyzyjniejsze). Dzięki tym ostatnim można zamaskować drobne mankamenty urody i skorygować kontur ust.

Kamuflaż – wady

Kamuflaż to nie kosmetyk na co dzień, ponieważ jest ciężki oraz ma tendencję do wysuszania skóry – zwłaszcza w okolicach oczu i ust – i do zapychania porów. Z tego powodu zbyt częste stosowanie kamuflażu może przyspieszyć proces starzenia się skóry. Ponadto jego aplikacja jest czasochłonna. Ale największym zarzutem, jaki użytkowniczki stawiają kamuflażowi, jest brak naturalności. Na szczęście, są na to sposoby. Aby kosmetyk był niewidoczny, to znaczy dobrze wtopił się w skórę, należy zmoczyć w wodzie gąbeczkę do makijażu oraz przykładać ją do twarzy i ostrożnie dociskać. W efekcie partie twarzy pokryte kamuflażem staną się idealnie gładkie, a koloryt będzie wyrównany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *